Covid-19 korkusu ve umut (Ordu ili örneği)
Fear of Covid-19 and hope (Example of Ordu province)
- Tez No: 803064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan araştırma bireylerin Covid-19 korkusu ve umut algıları arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Aynı zamanda bireylerin demografik özelliklerine göre Covid-19 korkusu ve umut düzeyleri arasında anlamlı farklılaşmanın olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırma nicel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi Ordu ilinde ikamet eden ve yaşamının çoğunu Ordu'da geçiren basit rastgele örnekleme ile seçilmiş 710 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçları olarak Karaca-Kandemir (2016) tarafından geliştirilen“Karaca-Kandemir Umut Ölçeği”, Covid-19 korku düzeyini ölçmek için Fuad Bakioğlu, Ozan Korkaz, Hülya Ercan (2020) tarafından uyarlanan“Covid-19 Korkusu Ölçeği”kullanılmıştır. Aynı zamanda katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde T Testi, One Way ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Umut ve demografik özelliklere ilişkin bulgulara bakıldığında cinsiyet, yaşadığı yer, Covid-19 hastalığına yakalanma değişkeni ile umut arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p˃0,05). Yaşlıların gençlerden, evlilerin bekârlardan, yüksek lisans/doktora mezunu olanların lise ve dengi okuldan mezun olanlardan, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olanların sosyo-ekonomik düzeyi düşük olanlardan daha yüksek umut ortalamasına sahip olduğu görülmüştür. Covid-19 korkusu ve demografik özelliklere ilişkin bulgulara bakıldığında cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, yaşadığı yer, Covid-19 hastalığına yakalanma değişkeni ile Covid-19 korkusu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yaşlıların gençlerden, evlilerin bekârlardan, okur-yazar olmayanların okur-yazar olanlardan daha yüksek ortalamaya sahip olduğu tespit edilmiştir. Covid-19 korkusu ve umut arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
The research examines the relationship between individuals' fear of Covid-19 and their perceptions of hope. At the same time, it was examined whether there was a significant difference between the fear of Covid-19 and the levels of hope according to the demographic characteristics of the individuals. The research is a quantitative research. The sample of the study consists of 710 people selected by simple random sampling, residing in Ordu province and spending most of their lives in Ordu. The“Karaca-Kandemir Hope Scale”developed by Karaca-Kandemir (2016) was used as the data collection tools of the study, and the“Covid-19 Fear Scale”adapted by Fuad Bakioğlu, Ozan Korkaz, Hülya Ercan (2020) to measure the Covid-19 fear level. At the same time,“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the participants. The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 statistical package program. T Test, One Way ANOVA, Pearson Product Moments Correlation analysis were used in the evaluation of the data obtained in this context. Considering the findings related to hope and demographic characteristics, no significant relationship was found between the variable of gender, place of residence, getting Covid-19 disease and hope (p˃0.05). It has been observed that the elderly have a higher average hope than the young, the married are single, the graduates/doctorate graduates have a higher hope than the high school graduates or equivalent, and the ones with high socio-economic level have a higher average than those with low socio-economic level. Considering the findings related to fear of Covid-19 and demographic characteristics, no significant relationship was found between gender, socio-economic level, place of residence, and the variable of contracting Covid-19 disease and fear of Covid-19. It has been determined that the elderly have a higher average than the young, married and single and illiterate than the literate. No significant relationship was found between fear of Covid-19 and hope (p˃0.05).