Ahmet Hamdi Tanpınar'ın insan ve kültür tasavvuru
Ahmet Hamdi Tanpınar's conception of human and culture
- Tez No: 803067
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
“Ahmet Hamdi Tanpınar'ın İnsan ve Kültür Tasavvuru”başlıklı bu çalışma, başlangıçta insan ve kültür kavramlarını problem hâline getirerek bu kavramların tanımlamalarını ve kapsamlarını ele almaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda kavramların ülkemizdeki algılanışları ortaya konmaya çalışılacak, ayrıca insan ve kültürle ilişkili olduğu düşünülen medeniyet ve sanat kavramları açıklanarak kavramların birbirleriyle olan ilişkisi incelenecektir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip sanatçı ve düşünce insanıdır. Yeni Türk edebiyatının ilk kürsü başkanı olan Tanpınar'ın insan ve kültüre bakışı düşünce dünyamız açısından önemlidir, zira Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde dünyaya gelen sanatçı Türkiye'nin imparatorluk devrinden Cumhuriyet devrine geçişini yaşayarak tecrübe etmiştir. Bu tecrübe, sanatçının geçmiş ve gelecekle arasında kurduğu ilişkiyi etkilemiş; düşüncesini geçmişten aldığı kültürel ögelerle inşa etmesini sağlamıştır. Çalışmamızın odağında Ahmet Hamdi Tanpınar olması sebebiyle onun beslendiği kaynaklar, etkilendiği düşünür ve sanatçılar ortaya çıkarılarak roman, hikâye, deneme ve diğer yazılarında kültür ve insana bakışı ele alınacaktır. Ayrıca Tanpınar'ın kültür ve insanı algılayışı, bu kavramları eserlerinde kullanım biçimi ve kullanırken referans aldığı kaynaklar serimlenerek elde edilen sonuçla, Tanpınar'ın insan ve kültür tanımlaması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study titled Ahmet Hamdi Tanpınar's Conception of Human and Culture, will try to reveal the perceptions of the concepts in our country, by making the definitions of the concepts of human and culture a problem at the beginning by giving place to the Westerrn-centered definitions and scopes of these concepts. In addition, the concepts of civilization and art, which are thought to be related to people and culture, will be explained and the relationsship between the concepts will be examined. The subject of the study. Ahmet Hamdi Tanpınar is an artist and thinker who has an important place in Turkish literature. Being the first chair of the new Turkish literature, Tanpınar's view of people and culture is important for our World of thought, because the artist who was born in the last period of the Ottoman Empire experienced the transition of Turkey from the imperial era to the republican era. This experience affected the artist's relationship with the past and the future; enabled him to constructhis thought with the cultural elements he received from the past. Since the focus of our study is Ahmet Hamdi Tanpınar, his views on culture and people in his novels, stories essays and other writings will be discussed by revaaling the sources he feeds on the thinkers and artists he was influenced by. In addition, Tanpınar's perception of culture and people the way in which these concepts are used in his Works and the sources he references while using them, will be presented and Tanpınar's definition of human and culture will be made with the result obtained.