Çalışanların kurumsal imaj algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisinde iş yükünün düzenleyici rolü: Erzurum Büyükşehir Belediyesi örneği
Regulatory role of workload in the effect of employee's perceptions of corporate image on their organizational loyalty: The case of Erzurum Metropolitan Municipality
- Tez No: 803072
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların kurumsal imaj algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisinde iş yükünün düzenleyici rolünü inceleyerek literatüre katkı sağlamak ve araştırmacılara öneriler sunmaktır. Bu amaçla kurumsal imaj, örgütsel bağlılık ve iş yükü kavramları incelenmiştir. Ayrıca kurumsal imaj ve iş yükünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi araştırılırken kurumsal imaj ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide iş yükünün düzenleyici etkisi de incelenmiştir. Bu doğrultuda kurumsal imaj, örgütsel bağlılık ve iş yükü ölçeklerini kapsayan anket formu oluşturularak Erzurum Büyükşehir Belediyesinde çalışan 353 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanan verilerin korelasyon ve regresyon analizleri SPSS 24 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kurumsal imaj ve örgütsel bağlılık arasında pozitif ve anlamlı, iş yükü ile örgütsel bağlılık arasında ise negatif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kurumsal imajın örgütsel bağlılık üzerine etkisinde iş yükünün düzenleyici rolünün olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuçları önceki literatür çalışmalarıyla birlikte ele alınarak incelenmiş, sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature by examining the regulatory role of workload in the effect of employees' corporate image perceptions on their organizational commitment and to offer suggestions to researchers. For this purpose, the concepts of corporate image, organizational commitment and workload were examined. In addition, while the effect of corporate image and workload on organizational commitment was investigated, the moderator effect of workload on the relationship between corporate image and organizational commitment was also examined. In this direction data were collected from 353 participants working in Erzurum Metropolitan Municipality by creating a questionnaire covering corporate image, organizational commitment and workload scales. Correlation and regression analyzes of the collected data were performed using SPSS 24 statistical program. As a result of the analysis, it was determined that there is a positive and significant relationship between corporate image and organizational commitment, and a negative and significant relationship between workload and organizational commitment. In addition it has been observed that the workload has a regulatory role in the effect of corporate image on organizational commitment. The results of the study were examined together with the previous literature studies, and the results and recommendations were presented.