Tolstoy'da din ve sanat
Religion and art in Tolstoy
  1. Tez No: 803084
  2. Yazar: FAYSAL AYDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Tolstoy'un din görüşü ve din ekseninde olan sanata bakışı ele alınmaktadır. Dünya edebiyatının öncülerinden olan Tolstoy dinin özüne ulaşmaya çalışırken Tanrıyı anlamayı zorlaştıran bütün ritüelleri de reddetmektedir. Dini toplumsal düzenin sağlayıcısı olarak gören Tolstoy, özellikle de din sanat ilişkisine önem vermektedir. Ancak, dini hassasiyetle yapılmış sanat eserleriyle toplumun ahlâkî mükemmelliğe ulaşılabileceğini inanmaktadır. Tolstoy bütün dinlerde var olan birilerinin Tanrıya sözcülük etme anlayışının yanlış olduğunu ve kişinin Tanrıyla olan ilişkisinin bireysel olması gerektiğini savunmaktadır. Bunalım yaşayan insanların ancak Tanrı ile sağlıklı iletişim kurabildikleri zaman bunu atlatabileceklerine vurgu yapmaktadır. Kendi bunalım süreçlerini dine sığınarak atlattığı Tolstoy sanatına da bu ilişkiyi çok yoğun olarak işlemiştir. Ona göre Hristiyanlığın tek formülü sevgidir. Bu sevgiyi ise Tanrı bizim yüreklerimize yerleştirmiştir. Seven insan Tanrı'nın, Tanrı ise seven insanın yüreğindedir. Tolstoy hakikati bilmek ve mutlu olmak için bilim ve teknolojinin sağladığı imkânların olmazsa olmaz şeyler olmadığını, hayatı anlamak için gözlerimizi hayatın kendisine çevirmemiz gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tolstoy's view of religion and his view of art on the axis of religion are discussed. While trying to reach the essence of religion, Tolstoy, one of the pioneers of world literature, also rejects all rituals that make it difficult to understand God. Tolstoy, who sees religion as the provider of social order, especially attaches importance to the relationship between religion and art. However, he believes that moral perfection of society can be achieved with works of art made with religious sensitivity. Tolstoy argues that the understanding of someone to be a spokesman for God, which exists in all religions, is wrong and that one's relationship with God should be individual. He emphasizes that people who are depressed can only overcome it when they can communicate with God in a healthy way. Tolstoy, who overcame his own depression by taking refuge in religion, also heavily involved this relationship in his art. According to him, the only formula of Christianity is love. God has placed this love in our hearts. The person who loves is in the heart of God, and God is in the heart of the person who loves. Tolstoy thinks that in order to know the truth and be happy, the opportunities provided by science and technology are not indispensable, and that we should turn our eyes to life itself in order to understand life.