Endülüs tefsir kültüründe ehl-i kitapla ilişkiler
Relations with the people of the book in Andalusian interpretation culture
- Tez No: 803094
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Müslümanların Ehl-i kitapla hukukî ve sosyal ilişkileri, birçok çalışmada genel bir şekilde ele alınmakla beraber, Müslümanların batıyla en önemli karşılaşması sayılan Endülüs tecrübesi özelinde ele alınmamıştır. Endülüs tefsirleri ekseninde Ehl-i kitapla ilişkilere odaklanan bu çalışmada, öncelikle kısaca Endülüs tarihine değinilmiş, daha sonra birlikte yaşama tecrübesi ve bunun Endülüs tefsirlerine yansımaları irdelenerek, din ve vicdan özgürlüğü, Ehl-i kitapla evlilik, dostluk, akrabalık, komşuluk vb. ilişkiler işlenmiştir. Ehl-i Kitapla dinî, hukukî ve sosyal ilişkiler konularını ele alan Endülüs müfessirleri, genel olarak çoğunluğun görüşünü benimsemekle beraber, Malikî mezhebinin farklı içtihatlarının olduğu meselelerde ise genellikle kendi mezheplerinin görüşünü benimseyip temellendirmişlerdir. Bununla beraber müfessirlerden kimisinin bazen kendi mezhepleri dışında kalan diğer görüşleri benimsedikleri de olmuştur. Hatta nadir de olsa geleneksel çizginin dışına çıkarak bazı konularda tamamen farklı yaklaşım sergileyen müfessirler de bulunmaktadır. Bu çalışmada, Endülüs tefsirleri taranarak konuya dair Endülüslü müfessirlerin görüş ve düşünceleri betimleyici bir yöntemle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the legal and social relations of Muslims with the People of the Book are discussed in general in many studies, they have not been specifically addressed in the Andalusian experience, which is considered the most important encounter of Muslims with the West. In this study, which focuses on the relations with the People of the Book on the axis of Andalusian Commentaries, first of all, the history of Andalusia is briefly mentioned, then the experience of living together and its reflections on Andalusian Commentaries are examined, freedom of religion and conscience, marriage with the People of the Book, friendship, kinship, neighborhood etc. relationships are worked out. Andalusian commentators, who deal with the issues of religious, legal and social relations with the People of the Book, generally adopted the view of the majority, but generally adopted and grounded the view of their own sect in matters where the Maliki sect had different jurisprudence. However, some of the commentators have sometimes adopted other views other than their own sect. There are even some commentators who go beyond the traditional line and take a completely different approach to some issues, albeit rarely. In this study, it is aimed to determine and evaluate the views and thoughts of Andalusian commentators on the subject by scanning Andalusian commentaries.