Ebû 'Amr Osman b. Sa'id ed-Dânî'nin et-Teysîr fi'l-Kırâati's-Seb'a adlı eserinin kırâat ilmi açısından tahlili
Abu Amr Osman b. analysis of Said ed-Dânî's work titled et-Teysir fi'l-Kırati's-Seb in terms of recitation science
  1. Tez No: 692873
  2. Yazar: MEHMET SALİH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Endülüs kırâat kültürünün bir ürünü sayılan ve zamanla okutulduğu şehre nispetle İstanbul tarîki olarak şöhret bulan Teysîr, asırlar boyunca kırâat ilmi öğrencileri tarafından referans olarak kabul edilmiştir. Kırâat tedrisatında yedili sistemin uygulandığı bu eser, yedi kırâat imamının vucûhatlarını usûl ve ferş sistematiği çerçevesinde kırâat ta'lîm geleneğine başarıyla yansıtmıştır. Çalışmamızda, Ebû 'Amr ed-Dânî'nin veciz üslûbunun ve özverili çabasının mahsülü olan bu eser, titizlikle çözümlenerek tetkik edilmiştir. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan çalışmamızda, Kur'ân kırâatlerinin hem teorik hem de pratik yönünü örnekler eşliğinde okuyucuyla buluşturarak açıklama amacı güdülmüştür. Bu çalışma yapılırken eserin yazıldığı dönem ve mevcut ilmî birikim göz önünde bulundurularak eserin kırâat tedrisatına yansıttığı usûl ve esaslar gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considered to be a product of Andalusian culture, Teysîr became famous as the sect of Istanbul compared to the city where it was taught over time, and has been accepted as a reference by students of the science of qiraat for centuries. This work, in which the system of seven is applied in the teaching of qiraat, successfully reflects the styles of the imams of the seven qiraat to the tradition of qiraat ta'lîm within the framework of the pedestal and irregularity systematic. This work which is the product of Abu 'Amr ed-Dânî's concise style and devoted effort, In our study, has been carefully analyzed and examined. Our study, which consists of introduction, three chapters and conclusions, aims to explain both the theoretical and practical aspects of the Quranic qiraats with the reader, along with examples. While doing this study, taking into consideration the period in which the work was written and the current scientific knowledge, the principles and procedures reflected in the book's qiraat education were brought to light.