Kitâbu's-serd ve'l-ferd özelinde sahabe sahifeleri
Sahaif al-sahabah in the example of Kitab al-sard wa al-fard
- Tez No: 803093
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Hadislerin erken dönemlerden itibaren yazılıp yazılmadığı tartışması modern dönemlerde ortaya çıkan bir problematiktir. Bu çerçevede özellikle batılı araştırmacıların hadislerin oldukça geç dönemde yazıldığına dair önemli iddiaları bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili iddiaları ele alan çeşitli akademik çalışmalar gerek ülkemizde gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yapılmıştır. Bu çalışmaların daha çok genel olarak bu iddiaları ele aldığı görülmektedir. Hadislerin erken dönemlerde yazıldığına dair ileri sürülen argümanlardan biri de sahabelere nispet edilen sahifelerdir. Bu sahifelerden bazıları tespit edilmiş ve yayımlanmıştır. Bu çalışmada ise içeriği sahabelere nispet edilen sahifelerden oluşan Kitâbu's-Serd ve'l-ferd isimli eser incelenecektir. Bu çerçevede Türkiye'deki kütüphanelerde bulunan yazmalar tespit edilecek ve içerikte yer alan sahifelerin sıhhati, ravileri ele alınacak ve akabinde de bu sahifeler tahkik edilecektir.
Özet (Çeviri)
The debate about whether hadiths were written from early times is a problematic that emerged in modern times. In this context, especially western researchers have important claims that hadiths were written quite late. Various academic studies dealing with the claims on this subject have been carried out both in our country and in different parts of the world. It is seen that these studies deal with these claims in general. One of the arguments put forward that the hadiths were written in early periods is the pages attributed to the Companions. Some of these pages have been identified and published. In this study, the work called Kitâbu's-Serd ve'l-ferd, whose content consists of pages attributed to the Companions, will be examined. In this context, manuscripts in libraries in Turkey will be determined, the authenticity and narrators of the pages in the content will be discussed, and then these pages will be examined.