Irak'ta SARS-COV-2'nin moleküler ve immünolojik özelliklerinin belirlenmesi
Molecular and immunological study of SARS-COV-2 in Iraq
- Tez No: 803106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hızla yayılan solunum yolu virüslerinden biri olan ve akut solunum sendromuna neden olan koronavirüs, tüm dünyada etkili olmuştur. Bu durum, hastalığın ciddiyetini en aza indirmek ve hastanın iyileşmesini hızlandırmak için çok sayıda aşı ve ilacın hızla geliştirilmesine neden olmuştur. Çalışmamızda, interlökin-12 ve anjiyotensin dönüştürücü enzim-2'nin COVID-19'daki genetik değişkenliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yaşları 15 ile 80 arasında değişen 100 COVID-19 hastasından kan örneği alınmıştır. Alınan örneklerde IL-12 ve ACE-2'nin kan düzeylerini değerlendirmek için immünolojik ve genetik araştırmalar yapılmıştır. Daha sonra elde edilen verilerin istatsitiksel olarak anlamlarını belirlemek için T-testi yapılmıştır. Şiddetli ve şiddetli olmayan hasta bireyler arasında serum IL-12 düzeylerinde ve ACE-2 seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus, which is one of the rapidly spreading respiratory viruses and causes acute respiratory syndrome, has been effective all over the world. This has led to the rapid development of a large number of vaccines and drugs to minimize the severity of the disease and speed up the patient's recovery. In our study, it was aimed to determine the genetic variability of interleukin-12 and angiotensin converting enzyme-2 in COVID-19. For this purpose, blood samples were taken from 100 COVID-19 patients aged between 15 and 80 years. Immunological and genetic studies were performed to evaluate the blood levels of IL-12 and ACE-2 in the samples taken. Then, T-test was performed to determine the statistical meaning of the obtained data. A statistically significant difference was found in serum IL-12 levels and ACE-2 levels between severely and non-severely ill individuals.