Investigation of the effect of the virus on the hepatic enzymes of patients infected with SARS-CoV-2
SARS-CoV-2 enfeksiyonlu hastaların hepatik enzimleri üzerinde virüsün etkisinin araştırılması
- Tez No: 783144
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ALEİWİ HUSSEIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
SARS-CoV-2 veya Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19) salgını, şiddetli akut solunum sendromu ile ortaya çıktı. Bu çalışmanın amacı, SARS-CoV-2'nin hepatik enzimler ve diğer biyokimyasal belirteçler üzerindeki etkisini araştırmaktır. 7 Şubat - 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında AL-Necef şehrinde/Irak'ta hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarının klinik özellikleri ve laboratuvar sonuçları toplandı. COVID-19'lu 80 kişinin serumları toplandı ve 40 numune kontrol olarak kullanıldı. Hasta grubunda IgG ve IgM titreleri değerlendirildi. Karaciğer enzimleri ALT, AST, ALP, total bilirubin (TBIL), ferritin, C.R.P, D.Dimer ve IL-6 iki grupta analiz edildi. Çalışmada farklı gruplarda G.O.T, G.P.T ve ALP arasında oldukça yüksek, TSB ile indirekt TSB arasında anlamlı fark olduğu ancak direkt TSB arasında anlamlı fark olmadığı bulundu. Diğer parametrelerde ise (ferritin, CRP, D.Dimer ve IL-6) farklı gruplarda hepsi arasında oldukça anlamlı fark vardı. Sonuçlar, SARS-CoV-2 hastalarının çoğunun karaciğerde virüs replikasyonu veya antiviral ilaçların neden olduğu ilaca bağlı karaciğer hasarı ile ilişkili olabilecek anormal hepatik enzim aktivitesine sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The SARS-CoV-2 or Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) outbreak was brought on by severe acute respiratory syndrome. The goal of the present study is to investigate the effect of SARS-CoV-2 on the levels of hepatic enzymes and other biochemical markers. Patients with COVID-19 hospitalized in AL-Najaf city/Iraq between February 7 and May 7, 2022, had their clinical features and laboratory results collected. 80 individuals with COVID-19 had their serum collected, along with 40 samples used as controls. In the patient group, IgG and IgM titers were assessed. Liver enzymes ALT, AST, ALP, total bilirubin (TBIL), ferritin, C.R.P, D.Dimer, and IL-6 were analyzed in two groups. In the study, it was found that a highly significant difference between G.O.T, G.P.T, and ALP, and a significant difference between TSB and indirect TSB, but there is no significant difference between direct TSB in different groups. As for the other parameters (ferritin, CRP, D.Dimer, and IL-6) were highly significant differences between all of them in different groups. The results showed that the majority of SARS-CoV-2 patients have aberrant hepatic enzyme activity, which may be associated with virus replication in the liver or drug-induced liver harm caused by antiviral medication.