On some best proximity point results for Ćirić type contractions on Quasi metric space
Quasi metrik uzaylarda Ćirić tipi büzülmeler için bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları üzerine
- Tez No: 803159
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, tezin motivasyonunu tartışır ve sabit nokta teorisi ve en iyi yakınlık noktası teorisi hakkında bazı arka plan bilgileri sağlar. İkinci bölümde, sabit nokta ve en iyi yakınlık noktası ile ilgili temel tanımları ve notasyonları ve sonuçlarımızla ilgili bazı teoremleri hatırlıyoruz. Sonuçlarımızı üçüncü bölümde sunuyoruz. Önce d and d^(-1)-proksimal Ćirić kasılma eşlemeleri kavramlarını tanıtıyoruz. Ardından, yörüngesel olarak tamamlanmış yarı metrik uzaylarda bu eşlemeler için bazı sağ ve sol en iyi yakınlık noktası sonuçlarını kanıtlıyoruz. Bu nedenle, literatürdeki ünlü sonuçların bazı genellemelerini elde ederiz. Ayrıca, yarı metriklerin simetri eksikliğini dikkate alarak yeni tanımlar ve notasyonlar sunuyoruz. Ayrıca tanımlarımızı ve notasyonlarımızı desteklemek için bazı örnekler veriyoruz. Bulgu ve önerilerimizi dördüncü bölümde sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is divided into four chapters. The first chapter discusses the motivation for the thesis and provides some background information on fixed point theory and best proximity point theory. In the second chapter, we recall the fundamentals definitions and notations, and some theorems related to our results about fixed point and best proximity point. We present our results in chapter three. We first introduce the concepts of d and d^(-1)- proximal Ćirić contraction mappings. Then, we prove some right and left best proximity point results for these mappings in o-complete quasi metric spaces. Hence, we obtain some generalization of famous results in the literature. Also, we present new definitions and notations by taking into account the lack of symmetry property of quasi metric. Moreover, we give some examples to support our definitions and notations. We provide our findings and suggestions in the fourth chapter.