Kan kültüründe staphylococcus aureus üreyen hastalarda metastatik enfeksiyon odakları ve risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of metastatic infection focus and risk factors in patients with staphylococcus aureus growing on blood culture
  1. Tez No: 803161
  2. Yazar: GÜLSÜM UZUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Staphylococcus aureus bakteriyemisi primer veya sekonder nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, mortalitesi yüksek bir enfeksiyon hastalığıdır. Ayrıca hastalığın seyri sırasında metastatik enfeksiyon odakları gelişebilmektedir. Bakteriyemiye neden olan odakların ve hastalığın seyri sırasında gelişen metastatik enfeksiyonların tespiti hastalığın nüksünü ve mortalitesini azaltmaktadır. Çalışmamızda kan kültüründe S.aureus üreyen hastalardaki metastatik enfeksiyon sıklığını, risk faktörlerini ve bu risk faktörlerinin mortalite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2019-1 Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yataklı servislerinde kan kültüründe S.aureus üreyen, enfeksiyon hastalıkları hekimi tarafından değerlendirilen ve ekokardiyografi yapılan hastaların incelendiği tek merkezli, retrospektif, kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerine ve metastatik enfeksiyon odaklarına hastane sistemi üzerinden ulaşıldı. Çalışma kapsamında toplanan veriler IBM Sosyal Bilimler için veri analizi programı paket versiyon 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY) ile analiz edildi. Gruplar arası karşılaştırmalar“Mann Whitney U-Testi”ile değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında“Pearson Ki-Kare veya Fisher's Exact Testi”kullanıldı. Metastatik enfeksiyon gelişmesini etkileyen risk faktörlerinin incelenmesinde“Lojistik Regresyon Analizi”kullanıldı. Bulgular: S.aureus bakteriyemisi gelişen 104 hastanın değerlendirildiği çalışmada ortalama yaş 64 idi. Doğal kalp kapak hastalığı, immunsüpresyon ve diyabet en sık tespit edilen komorbid hastalıklardı. S.aureus suşlarının %75'i metisiline duyarlı %25'i dirençliydi. Bakteriyeminin %49'u toplum kökenli iken %51'i sağlık hizmeti ilişkiliydi ve genel mortalite oranı %20'ydi. Hastaların %62,5'inde metastatik enfeksiyon odağı geliştiği, spondilit/spondilodiskit ve deri yumuşak doku enfeksiyonlarının en sık gelişen metastatik enfeksiyonlar olduğu belirlendi. Kateter ve sağlık hizmeti ilişkili bakteriyemi metastatik enfeksiyon gelişimini azaltırken, sedimentasyon ve CRP yüksekliği, tedavi altında persiste eden ateş ve bakteriyemi metastatik enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olarak bulundu. Metastatik enfeksiyon gelişenlerde tedavi süresinin uzun olduğu ve odak kontrolüne yönelik girişimlerin daha sık yapıldığı belirlendi. Metastatik enfeksiyon gelişen ve gelişmeyen grupta mortalite oranları benzer tespit edildi. İleri yaş ve persiste eden bakteriyeminin varlığı ile mortalitenin arttığı görüldü. Sonuç: S.aureus bakteriyemisinin uygun yönetilmesinde tedavi ve etkin odak kontrolü önemli rol oynar. Yüksek akut faz reaktanları ve tedavi altında persiste eden bakteriyemi metastatik enfeksiyon gelişiminin bir göstergesi olabilir. Özellikle bu konuda tecrübesi olan enfeksiyon hastalıkları hekimleri tarafından yapılan sistem sorgulaması ve fizik muayene ile bu odaklar tanınıp uygun şekilde yönetilerek hastalığın nüks etmesinde ve mortal seyrinde azalma sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Staphylococcus aureus bacteremia is an infectious disease with a high mortality rate that occurs due to primary or secondary causes. In addition, metastatic foci of infection may develop during the course of the disease. Detection of foci causing bacteremia and metastatic infections that develop during the course of the disease reduces the recurrence and mortality of the disease. In our study, we aimed to investigate the frequency of metastatic infection, risk factors and the effect of these risk factors on mortality in patients with S.aureus growth in blood culture. Materials and Methods: It was designed as a single-center, retrospective, cross-sectional study in which patients with S.aureus growth in blood culture, evaluated by an infectious diseases physician and echocardiography were examined between January 1, 2019 and January 1, 2022, in the inpatient services of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital. The demographic, clinical and laboratory characteristics of the patients and the focus of metastatic infection were reached through the hospital system. The which data collected within the scope of the study were analyzed with the IBM data analysis program for Social Sciences package version 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY). Comparisons between groups were evaluated with the“Mann Whitney U-Test”.“Pearson Chi-Square or Fisher's Exact Test”was used to compare categorical variables.“Logistic Regression Analysis”was used to examine the risk factors affecting the development of metastatic infection. Results: In the study which 104 patients who developed S.aureus bacteremia were evaluated, the mean age was 64 years. Natural heart valve disease, immunosuppression and diabetes were the most common comorbid diseases. %75 of S.aureus strains were methicillin susceptible and %25 were resistant. While %49 of bacteremia was community-acquired, %51 was healthcare-related, and the overall mortality rate was %20. It was determined that %62,5 of the patients were developed a focus of metastatic infection, also spondylitis/spondylodiscitis and skin soft tissue infections were the most common metastatic infections. While catheter and healthcare-associated bacteremia decreased the development of metastatic infection, elevated CRP and sedimentation, persistent fever and bacteremia under treatment were found to be risk factors for the development of metastatic infection. It was determined that the duration of treatment was longer in patients with metastatic infection and interventions for focal control were performed more frequently. The mortality rates were found to be similar in the group that developed metastatic infectious and in the group that did not develop metastatic infection. It was observed that mortality increased with advanced age and the presence of persistent bacteremia. Conclusion: Treatment and effective focal control play an important role in the appropriate management of S.aureus bacteremia. High acute phase reactants and persistent bacteremia under treatment may be indicative of the development of metastatic infection. Reduction in the recurrence and mortality of disease can be achieved by recognizing these foci and managing them appropriately with the system examination and physical examination especially performed by infection diseases doctors who are experienced in this field.