Al-Cu ve Al-Zn alaşımlarında soğuma hızının mikroyapısal özelliklerı ve korozyon davranışı üzerındeki etkisi
The effect of cooling rate on microstructural properties and corrosion behavior in Al-Cu ve Al-Zn alloys
  1. Tez No: 803162
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM KUNDURACI, PROF. DR. SÜLEYMAN CAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada saf alüminyuma (Etial A7) içerisine ağırlıkça yüzde 2,5, yüzde 5 ve yüzde 7,5 oranında bakır ve çinko ilave edilerek literatürde kama kalıbı olarak bilinen farklı kesit kalınlıklarına sahip çelik kalıcı bir kalıba dökülmüştür. Döküm sonrası elde edilen kama şeklindeki parçanın 15 mm ve 25 mm kesitlerinden çıkarılan numuneler sırasıyla optik mikroskop (OM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektrumu (EDS) kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca numunelerin Vickers sertlik değerleri ölçülmüş ve 0.5M NaCl çözeltisi içerisinde potansiyodinamik polarizasyon testi gerçekleştirilmiştir. Bulgular saf alüminyuma eklenen çinkonun tane sınırlarında çökeldiğini, bakırın ise tane sınırlarında intermatalik yapılarla ortaya çıktığını göstermektedir. Öte yandan saf alüminyumda artan çinko ve bakır ile bu tane sınır fazlarının arttığı, ancak farklı kesit kalınlıklarına sahip kama kalıbın ince kesitlerinde daha homojen ve rafine bir dağılım gözlendiği belirlendi. Sertlik testi sonuçlarına göre numune kesit kalınlığının daralması yani soğuma hızının artması ile sertlik değerlerinin ortalama %10 arttığı gözlemlenmiştir. Potansiyodinamik polarizasyon testi sonuçlarına göre saf alüminyumun potansiyel değeri en yüksek, yani en soy ve akım yoğunluğu en düşük numune olduğu gözlemlendi. Saf alüminyuma çinko ve bakır ilavesi ile alaşımın korozyon direncinde azalma olurken, bakır ilaveli numunede bu durumun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak farklı kesitlerden alınan numuneler arasında ince kesitlerden alınan numunelerin korozyon direncinin kalın kesitlerden alınan numunelere göre daha iyi olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Aşınma testinden elde edilen bulgular sonucuyla numunelerde herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2.5%, 5% and 7.5% by weight percent copper and zinc were added to pure aluminum (Etial A7) and poured into a steel permanent mold with different cross-section thicknesses, known as wedge mold in the literature. The samples extracted from the 15 and 25 mm cross-sectional of the wedge-shaped piece obtained after casting were characterized by using optical microscope (OM), scanning electron microscope (SEM), energy dispersive spectrum (EDS), respectively. In addition, Vickers hardness values of the samples were measured. Also potentiodynamic polarization test was carried out in 0.5M NaCl solution. The findings show that zinc added to pure aluminum precipitates at the grain boundaries, while copper appears with intermatalic structures at the grain boundaries. On the other hand, it was determined that these grain boundary phases increased with increasing zinc and copper in pure aluminum, but a more homogeneous and refined distribution was observed in the thin sections of wedge mold with different section thicknesses. According to the hardness test results, it was observed that the Vickers hardness values increased by 10% on average with the narrowing of the section thickness, that is, the increase in the cooling rate. According to the potentiodynamic polarization test results, it was observed that pure aluminum was the sample with the highest potential value, that is, the most noble and the lowest current density. While there was a decrease in the corrosion resistance of the alloy with zinc and copper added to pure aluminum, it was determined that this situation was higher in the copper added sample. However, among the samples taken from different sections, it is understood that the corrosion resistance of the samples taken from the thin sections are better than the samples taken from the thick sections. This is thought to be due to the fact that the secondary phases dispersed in the microstructures of the samples extracted from the thin sections are more homogeneous and refined. In addition, no difference was detected in the samples as a result of the findings obtained from the abrasion test.