İzole mitral kapak replasmanı yapılan ve iskemik olmayan mitral yetmezlik hastalarında sistemik immün-inflamasyon indeksinin prognoza etkisi
The prognostic impact of systemic immune-inflammatory index in patients with isolated mitral valve replacement and non-ischemic mitral regurgi̇tati̇on
  1. Tez No: 791626
  2. Yazar: BÜŞRA TEMEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Mitral yetmezlik, en sık görülen kalp kapak hastalıklarından biridir. Şiddetli mitral yetmezliğin ilerleyici sol ventrikül disfonksiyonu ve konjestif kalp yetmezliği ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle medikal tedavinin yetersiz olduğu durumlarda sol ventrikül disfonksiyonu gelişmeden cerrahi tedavi yapılması gerekmektedir. Mitral kapak replasmanı, kapak onarımının uygun olmadığı hastalarda günümüzde halen önemini korumaktadır. Mitral yetmezliğe bağlı kapak replasmanı yapılacak hastaların postoperatif prognozları hakkında fikir yürütebilmek için literatürde basit ve net verilere ihtiyaç vardır. Son zamanlarda kötü prognoz ve mortalite ile ilişkili olduğu yönünde çalışmalar olan Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (Sİİ) değerinin bu anlamda prediktif bir belirteç olabileceği öngörülmüştür. Çalışmamızda primer şiddetli mitral yetmezlik nedeniyle izole mitral kapak replasmanı yapılan hastalarda Sİİ'nin erken dönem prognoza etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Ocak 2015, Aralık 2021 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde izole mitral kapak replasmanı yapılan 176 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. 18 yaş altı hastalar, gebe/emziren kadınlar, sekonder veya akut mitral yetmezliği olan hastalar,mini torakotomi ile opere edilenler, geçirilmiş kardiyak cerrahi öyküsü olanlar, kombine kardiyak cerrahi uygulananlar, aktif enfeksiyon ve malignitesi olanlar, kronik inflamatuar ve otoimmün hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar yaş gruplarına göre 18-49, 50-65, >65 yaş olarak 3 sınıfta; kullanılan kapak çeşidine göre mekanik ve biyoprotez olarak 2 ana grupta, bunlar da üç ayrı kapak markası çeşidine göre alt gruplarda incelendi. Hastaların preoperatif, postoperatif 1. ve 4. gün çalışılan hemogram testlerinden trombosit, lenfosit ve nötrofil sayıları ile Sİİ, Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR), Trombosit/Lenfosit Oranı (PLR) değerleri hesaplandı. Sonuçlarla hastaların postoperatif 30 günlük erken dönem prognoz ve mortalitesi arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: 176 hastalık örneklem grubu 123 kişi kadın (%69,9), 53 kişi (%30,1) erkeklerden oluşmakta olup, tüm hastaların %,9,1 (n=16)'i exitus olarak kaydedilmiştir. Kullanılan kapak gruplarının %85,8'ini (n=151) mekanik, %14,2'sini (n=25) biyoprotez kapak grubu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral regurgitation is one of the most common heart valve diseases. Severe mitral regurgitation is known to be associated with progressive left ventricular dysfunction and congestive heart failure. Therefore, in cases where medical treatment is insufficient, surgical treatment should be performed before left ventricular dysfunction develops. Mitral valve replacement still maintains its significance today in cases where valve repair is not appropriate. To be able to make inferences about the postoperative prognosis of patients who will undergo mitral valve replacement due to mitral regurgitation, simple and clear data are needed in the literature. Recently, the Systemic Immune-Inflammatory Index (SII) value, which has been shown to be associated with poor prognosis and mortality, has been foreseen to be a predictive marker in this regard. In our study, we aim to investigate the early-term prognostic effects of SII in patients who undergo isolated mitral valve replacement due to primary severe mitral regurgitation. Material-Method: 176 patients who underwent isolated mitral valve replacement at the Department of Cardiovascular Surgery of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty between January 2015 and December 2021 were retrospectively included in the study. Patients under the age of 18, pregnant/breastfeeding women, those with secondary or acute mitral regurgitation, those who underwent surgery through mini-thoracotomy, those with a history of previous cardiac surgery, those who underwent combined cardiac surgery, those with active infection and malignancy, and those with chronic inflammatory and autoimmune diseases were excluded from the study. The patients were divided into three classes based on age group (18-49, 50-65, and >65 years), and two main groups based on the type of valve used (mechanical and bioprosthetic), which were further divided into subgroups based on three different valve brands. The platelet, lymphocyte and neutrophil counts, as well as the Systemic Immune-Inflammatory Index (SII), Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR), and Platelet-to-Lymphocyte Ratio (PLR) values were calculated from the patients' preoperative and postoperative 1st- and 4th-day hemogram tests. The relationship between the results and the patients' early-term prognosis and mortality within 30 days after surgery were examined. Findings: The sample group of 176 patients consists of 123 women (%69,9) and 53 men (%30,1) and 9,1% (n=16) of all patients were recorded as exitus. Of the valve groups used, 85,8% (n=151) were mechanical valves and 14,2% (n=25) were bioprosthetic valves.