Antiepileptik ilaç karbamazepin'e duyarlı potansiyometrik sensör geliştirilmesi ve uygulamaları
Development and applications of potentiometric sensor sensitive to antiepleptic drug carbamazepin
- Tez No: 803170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU EROL AFATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, farmasötik örneklerdeki karbamazepinin belirlenmesi için poli(vinil klorür) (PVC) membran potansiyometrik sensör geliştirildi. İyonofor olarak karbamazepin–tetrafenilborat (KBZ–TFB) iyon çifti sentezlendi ve farklı bileşenlere sahip PVC membran sensörler hazırlandı. Optimum membran bileşim oranı %2,0 KBZ–TFB iyon çifti, %33,0 PVC ve %65,0 o–nitrofeniloktileter (o–NFOE) olarak belirlendi. Hazırlanan karbamazepin–seçici sensörlerin doğrusal çalışma aralığı, tayin limiti, cevap zamanı ve seçicilik gibi potansiyometrik performans özellikleri test edildi. Geliştirilen karbamazepin–seçici sensör, 1,0×10-5–1,0×10-2 M konsantrasyon aralığında doğrusal olarak çalışmaktadır ve 9,60×10-6 M'lık tayin limitine sahiptir. Ayrıca, sensör pH= 4,0–9,0 aralığında pH değişimlerinden etkilenmeden çalışmaktadır ve 10 saniyelik hızlı cevap zamanına sahiptir. Son olarak geliştirilen karbamazepin–seçici sensör farmasötik numunelerde karbamazepinin tayini için yüksek geri kazanımlarla başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a poly(vinyl chloride) (PVC) membrane potentiometric sensor was developed for the detection of carbamazepine in pharmaceutical samples. Carbamazepine–tetraphenylborate (CBZ–TPB) ion pair was synthesized as an ionophore and PVC membrane sensors with different components were prepared. The optimum membrane composition ratio was determined as 2.0% CBZ–TPB ion pair, 33.0% PVC and 65.0% o–nitrophenyloctylether (o–NPOE). The potentiometric performance characteristics of the prepared carbamazepine–selective sensors such as linear working range, detection limit, response time and selectivity were tested. The developed carbamazepine–selective sensor works linearly in the concentration range of 1.0×10-5 –1.0×10-2 M and has a detection limit of 9.60×10-6 M. In addition, the sensor works unaffected by pH changes in the pH range of 4.0–9.0 and has a fast response time of 10 seconds. Finally, the developed carbamazepine–selective sensor can detect carbamazepine in pharmaceutical samples with high recoveries.