Kamu yönetiminde idari kapasite Türkiye'den bulgular
Administrative capacity in public administration findings from Turkey
- Tez No: 803195
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖVGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tezin amacı idari kapasite kavramının ilk ortaya çıktığından itibaren geçirdiği evrimi göstermektir. Bu amaca ulaşmak için metin analizi ve politika transferi yöntemine başvurulmaktadır. Tezde kavramın anlaşılması için politika transferinin unsuru olan oyuncular aracılığıyla bir araştırma yapılmaktadır. Üç bölüm olarak kurgulanan tezin ilk bölümünde kavramsal çerçeve, ikinci bölümde uluslararası örgütler ve üçüncü bölümde ise Türkiye örneği üzerinden idari kapasite kavramı incelenmektedir. Kavramsal boyutları-bürokratik özerklik, bürokratik kapasite, devletin yönetim biçimi, idari reform ve kaynak yönetimi olarak- çıkarılan idari kapasite kavramı, literatürde kapasite geliştirme, politika kapasitesi ve devlet kapasitesi gibi farklı ancak iç içe geçmiş kavramlarla bir arada kullanılmaktadır. Kavram teorik gelişim sürecinde üç farklı anlama karşılık gelmektedir. Bunlar sırasıyla, idari faaliyet; kamu politikası belirleyici ve uygulayıcı olma ve performans ölçütü olmadır. İdari kapasite, BM bünyesinde «teknik ve idari yardım» ile başlayarak yerini «sürdürülebilir kalkınma amaçları için kapasite geliştirme» ye bırakmaktadır. Dünya Bankası ve IMF kavramı kırılgan ve çatışma sonrası devletler için geçerli olacak şekilde devlet inşası odağında kullanmaktadır. AB üyelik koşulu olarak sunduğu idari kapasite kavramında farklı ülke grupları için farklı pozisyon almakta, üyelik sonrası süreç için de kavramın geçerli olduğunu vurgulamaktadır. OECD, AB ile ortak politikalar izlemektedir. Türkiye'de kavram, AB'ye adaylık sürecinde bir reform gerekliliği olarak idari kapasitenin güçlendirilmesi üzerinden kurgulandı. Kavramın kamu yönetimine yansıması üç süreçle gerçekleşmektedir. Bunlar, idarenin geliştirilmesi, AB'ye üyelik koşulu ve BM etkisiyle sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesidir. Sonuç olarak neoliberal politikalar doğrultusunda değişen devleti niteleyen idari kapasite kavramının kaynağı, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için bir müdahale aracı olarak kullanan uluslararası örgütlerdir. Türkiye 2000 sonrası reform sürecini uluslararası örgütler-özellikle AB'ye uyum- ile meşrulaştırmaktadır. Türkiye'de idari kapasite kavramının günümüz kamu yönetimine yansıması bir yön değişimini vurgulamaktadır. Bu yansıma idari kapasiteden çok kurumsal kapasitenin öne çıktığı, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelişi ifade etmektedir. Türkiye açısından AB adaylık sürecinde idari kapasitenin en çok üzerinde durulan boyutu kaynak yönetimiyken, 2016 sonrası süreçte BM'nin etkisi ve sürdürülebilir kalkınma amaçları için kurumsal düzeyde kapasite geliştirmeye dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The functions, position, and field of activity of the state are redefined as the public administration evolves in tandem with global changes. This process should be assessed as a situation to which the state is exposed. However, as discussed in the thesis, the concept has been identified as an intervention tool, particularly by international organizations. Administrative capacity is a term that different people, states, and international organizations use for different purposes at different times. In this context, the meanings of the concept that we encounter at different times correspond to different international organizations. In post-World War II national development policies, and after 1987 sustainable development policies the United Nations (UN), and administrative capacity policies, as the implementer of the mentality developed after 1990, were primarily carried out with the European Union (EU). The World Bank and IMF apply the concept to fragile and post-conflict states in a state-building context. This thesis investigates this foundation through the lens of new public management- a theoretical reflection of the new right ideology on public administration theory- and document analysis. According to this claim, policy transfer is the technique that makes it possible to use the concept as a tool for intervention. The EU takes different positions for different country groups on the concept of administrative capacity, which it offers as a condition for membership, and emphasizes that the concept is also valid for the post-membership process. OECD follows common policies with the EU. In Turkey, the concept was built on strengthening administrative capacity as a reform requirement in the EU candidacy process. Three processes are used to reflect the concept of public administration. These are administration improvement, EU membership conditions, and the achievement of sustainable development goals with the help of the UN. As a result, the source of the concept of administrative capacity, which characterizes the state that has changed in accordance with neoliberal policies, is international organizations that use it as an intervention tool for underdeveloped and developing countries. Turkey legitimizes the post-2000 reform process with international organizations, particularly with the EU. The reflection of the concept of administrative capacity in today's Turkish public administration emphasizes a shift in direction. This reflection expresses the orientation toward sustainable development goals, in which institutional capacity takes precedence over administrative capacity. While resource management is the most emphasized dimension of administrative capacity in Turkey's EU candidacy process, it turns into institutional capacity building for the impact of the UN and sustainable development goals in the post-2016 period.