The relationship between unemployment and economic growth: The case of Afghanistan
İşsizlik ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Afganistan örneği
- Tez No: 803196
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Afganistan'da işsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemekte ve Okun Kanununun ülke bağlamında geçerliliğini araştırmaktadır. Bu çalışmayı yönlendiren temel araştırma, Afganistan'da işsizlik ile ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığıdır. Kullanılan araştırma metodolojisi, tanımlayıcı analizi ve otoregresif dağıtılmış geçikme modelinin (ARDL) uygulanmasını içerir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, Afganistan'daki işsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki dinamiğe ilişkin değerli bilgiler sağlamaktadır. Sonuçlar, Afganistan'da işsizlik ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Okun katsayısının tahmini -4,23 değerini vererek, işsizlikteki %1'lik artışın ekonomik büyümedeki %4,23'lük düşüşle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular, Afganistan'daki ekonomik koşulların anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma için işsizliğin ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between unemployment and economic growth in Afghanistan and investigates the validity of Okun's Law in the context of the country. The main research driving this study is whether there exists a significant relationship between unemployment and economic growth in Afghanistan. The research methodology employed includes descriptive analysis and the implementation of the Auto-regressive Distributed Lag (ARDL) model. The findings from this research provide valuable insights into the dynamic between unemployment and economic growth in Afghanistan. The results reveal that there is a long-run relationship between unemployment and economic growth in Afghanistan. Furthermore, the estimation of the Okun's coefficient yields a value of -4.23, indicating that a 1% increase in unemployment is associated with a 4.23% decrease in economic growth. The findings contribute to the understanding of the economic conditions in Afghanistan and highlight the importance of addressing unemployment for sustained economic development.