Doğa-insan ilişkisine dair bir bakış açısı: Vegan/vejetaryen etik tutumunu benimseyen bireyler üzerine fenomenolojik araştırma
A perspective on nature-human relationship: Phenomenological research on individuals adopting vegan/vegetarian ethical attitude
- Tez No: 803201
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Vegan ve vejetaryen etik tutumları dünyada her geçen gün görünürlük kazanmakta ve daha çok birey etik tutumu benimsemektedir. Etik kaygılar, ekolojik tahribatlar, iklim krizi, sağlıksal endişeler vb. etkenler bireylerin vegan veya vejetaryen etik tutumu benimsemelerinde etkili olmaktadır. Gerçekleştirilmiş olan bu araştırmanın konusu da vegan/vejetaryen etik tutuma sahip bireylerin doğayı anlamlandırma biçimleri, insan-dışı hayvanlar ve insanlar dikotomisine dair bakış açıları, ekoloji ve veganizm arasında kurdukları ilişki, norm sistemlerine karşı duruş sergilemelerine bağlı olarak sosyal ilişkilerindeki değişim ve dönüşüm irdelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma tekniği kullanılmış ve fenomenolojik desen seçilmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları kapsamında zaman ve maddi kaynak eksikliğinin olması çevrim içi görüşmelerin gerçekleştirilmesi gerekliliğini meydana getirmiştir. Toplam altı katılımcı ile çevrim içi yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre insan-doğa-insan-dışı hayvanlar ilişkisi göz önüne alındığında vegan ve vejetaryen bireylerin insan-merkezli anlatıyı reddettikleri; vegan veya vejetaryen etik tutumun belirli bir cinsiyet ile özdeşleştirildiği, damgalanmaları, inanç sistemleri ile veganizmin çatışması ve vegan/vejetaryen etik tutumu benimseyen bireylerin kapitalist düzenin reddedilmesine ilişkin önerileri araştırma içerisinde belirtilmiş ve tartışılmıştır. Araştırma içerisinde değinilmiş olmasına karşın politik tutum, inanç sistemleri, iklim krizi, duygu durum vb. noktalar ile veganizm arasındaki ilişkinin irdelenmesi gelecek çalışmalar için öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vegan and vegetarian ethical attitudes are gaining visibility in the world every day and more and more individuals are adopting ethical attitudes. Factors such as ethical concerns, ecological destruction, climate crisis, health concerns, etc. influence individuals to adopt vegan or vegetarian ethical attitudes. The subject of this research is the way individuals with vegan/vegetarian ethical attitudes make sense of nature, their perspectives on the dichotomy of non-human animals and humans, the relationship they establish between ecology and veganism, and the change and transformation in their social relations depending on their stance against norm systems. Qualitative research technique was used in the study and phenomenological design was selected. Within the scope of the limitations of the research, the lack of time and financial resources necessitated the need to conduct online interviews. Online semi-structured interviews were conducted with a total of six participants. The research findings were analysed using MAXQDA qualitative data analysis software. According to the findings of the research, considering the relationship between human-nature-non-human animals, vegan and vegetarian individuals reject the anthropocentric narrative; vegan or vegetarian ethical attitudes are identified with a certain gender, stigmatisation, conflict between belief systems and veganism, and the suggestions of individuals who adopt vegan/vegetarian ethical attitudes regarding the rejection of the capitalist order are stated and discussed in the research. Although it was mentioned in the research, it is presented as a suggestion for future studies to examine the relationship between political attitude, belief systems, climate crisis, emotional state, etc. and veganism.