Ephesos Yamaç Ev 2 duvar resimleri: Koruma süreçleri, sorunları ve koruma-onarım önerileri
Ephesos Terrace House 2 wall paintings: Conservation processes, problems and conservation-restoration suggestions
  1. Tez No: 803216
  2. Yazar: CEREN GÜRÇAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Duvar resimlerinin kültür tarihimizdeki yeri, günümüzde yaklaşık 65 bin yıl önceye tarihlendirilebilmektedir. Farklı duvar resmi teknikleri, üretimlerinde kullanılan malzemeler ve imgeyi oluşturan renklerin özellikleri bu geniş tarihsel süreç içerisinde sürekli bir değişim ve gelişim içinde olmuştur. İzmir ili, Selçuk ilçesi, Ephesos Yamaç Evler kazılarıyla ortaya çıkan duvar resimleri; ülkemizde Roma Dönemi resim sanatının günümüze kadar korunabilmiş önemli örneklerini barındırmaktadır. Yamaç Ev 2 duvar resimleri, kazıların başladığı yıllardan günümüze süre gelen koruma ve onarım projeleriyle gelecek nesillere aktarılmaktadır. Yamaç Ev 2 duvar resimleri koruma ve onarım çalışmalarının sürdürülebilirliği için gerekli olan en uygun koruma onarım planlamasının yapılabilmesi; dönemin duvar resmi yapım, teknik ve sanatsal özellikleri bakımından anlaşılmasına; alanda yürütülmüş olan yaklaşık 60 yıllık koruma onarım sürecine hakimiyete, geçmiş yıllarda kullanılmış olan onarım malzemelerinin tanınmasına, mevcut korunma sorunları ve risk faktörlerinin belirlenmesine bağlıdır. Bu çalışma, Yamaç Ev 2 konut kompleksi duvar resimlerinin yapım teknik özellikleri bakımından incelenmesini; korunması ve onarımı üzerine yürütülmüş önceki çalışmaların araştırılmasını ve bu çalışmalarda kullanılmış olan onarım malzemelerinin belirlenmesini; in situ duvar resimlerinin mevcut korunma durumu ve sorunlarının tespitini ele almaktadır. Araştırma ve inceleme çalışmaları kapsamında elde edilen veriler bir bütün halinde değerlendirilmiştir ve gelecek yıllarda Yamaç Ev 2 konut kompleksinde yürütülecek duvar resimleri koruma ve onarım çalışmalarında değerlendirilmesi üzerine koruma ve onarım önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The place of wall paintings in our cultural history can be dated back to approximately 65 thousand years ago. Different wall painting techniques, the materials used in their construction and the characteristics of the colours that create the image have been in constant change and development within this vast historical period. The wall paintings unearthed by the excavations of Ephesos Terrace House in Selçuk district of İzmir province contain important examples of Roman Period painting in our country that have been preserved until today. The wall paintings of Terrace House 2 are being preserved for future generations through conservation and restoration projects that have been carried out since the beginning of the excavations. The most effective conservation and restoration planning required for the sustainability of the conservation and restoration works of the Terrace House 2 wall paintings depends on the understanding of the mural construction, technical and artistic characteristics of the period; the knowledge of the conservation and restoration process carried out in the area for about 60 years, the recognition of the repair materials used in the past years, and the identification of existing conservation problems and risk factors. This study deals with the investigation of the wall paintings of the Terrace House 2 residential complex in terms of their construction technical characteristics; the research of previous studies on their conservation and restoration as well as the identification of the restoration materials used in these studies; and the determination of the current conservation condition and problems of the in situ wall paintings. The research and survey data were analysed as a whole and conservation and restoration strategies were suggested for the future conservation and restoration of the wall paintings in the residential complex of Terrace House 2.