Türkiye Avrasya hava-seyrüsefer emniyeti teşkilatının havayolu taşımacılığı ekonomisi üzerine olası etkileri
Possible effects of the Turkish Eurasia air-navation safety organization on the air transport economy
  1. Tez No: 803215
  2. Yazar: İBRAHİM HÜSNÜ YAMTAR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, Ulaşım, Economics, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Modern toplumun önemli bir parçası olan havayolu taşımacılığı, dünya çapında bireylere, şirketlere ve ülke ekonomilerine fayda sağlayan önemli bir ulaşım biçimidir. Milyonlarca insana iş sağlayarak; turizm, ticaret ve imalat gibi çeşitli sektörlerin büyümesine katkıda bulunan havayolu taşımacılığı, küresel ekonomi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Havayolu taşımacılığı sektöründe, hava seyrüsefer hizmet sağlayıcı kuruluşları havayolu taşımacılığının güvenli, verimli ve sürdürülebilir işletimi için kritik öneme sahiptir. Ancak havayolu taşımacılığı büyürken hava seyrüsefer hizmetleri bu büyümeyi kaldırabilecek gelişmeyi gösterememiş ve havayolu taşımacılığında gecikme ve iptaller artmıştır. Havayolu taşımacılığı ile ilgili yapılan projeksiyonlar mevcut durumun yetersizliği ile birleşince, ülkeler ve çokuluslu kuruluşlar yeni arayışlara girmişlerdir. Avrasya coğrafyasında havayolu taşımacılığının artması beklenmektedir. Avrasya ülkeleri arasında havayolu taşımacılığı konusunda eşgüdüm ve koordinasyon az olduğu gibi, birçok ülkenin hava seyrüsefer sistemleri havayolu taşımacılığındaki artışı güvenli, hızlı ve ekonomik olarak yönetebilecek gelişmeyi sağlayamamıştır. Bu gelişmeyi de Türkiye'nin denetiminde hava seyrüsefer hizmetleri verecek olan Türkiye Avrasya Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı'nın sağlayacağı düşünülmektedir. Böylece Avrasya coğrafyasında daha güvenli, daha etkin ve daha sürdürülebilir bir havayolu taşımacılığı sistemi oluşturularak, Türkiye ve Avrasya coğrafyasına ekonomik, çevresel ve teknolojik katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Air transportation, an important part of modern society, is an important means of transportation that benefits individuals, companies and national economies around the world. By providing jobs to millions of people and contributing to the growth of various sectors such as tourism, trade and manufacturing, air transport has a significant impact on the global economy. In the air transport sector, Air navigation service provider organizations are of critical importance for the safe, efficient and sustainable operation of air transportation. While air transportation has growth, however, air navigation services could not show the development that could handle this growth, and delays and cancellations in air transportation increased. When the projections made about air transportation are combined with the inadequacy of the current situation, countries and multinational organizations have entered into new searches. Air transport is expected to increase in the Eurasian geography. There is little coordination among the Eurasian countries on air transportation, additionally, the air navigation systems of many countries have not been able to provide development that can safely, quickly and economically manage the increase in air transportation. It is thought that this development will be provided by the Eurasian Air Navigation Safety Organization, which will provide air navigation services under the supervision of Turkey. Thus, the Türkiye Eurasian Air Navigation Safety Organization is thought to be providing economic, environmental and technological contributions to both Türkiye and Eurasia by creating a safer, more efficient and more sustainable air transportation system in Eurasia.