Türkiye'de kültürel mirası korumaya yönelik politikaların kamu yönetimine yansıması 'Alan başkanlığı uygulaması'
Reflection of policies for the protection of cultural heritage on public administration in Turkey 'Area presidency practice'
- Tez No: 803229
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kültürel miras, ulusların değerlerini ve kimliğini kapsamaktadır. Geçmişin canlı bir kanıtını temsil etmekte ve gelecek için temel ilham kaynağı olmaktadır. Bu bağlamda politikacıların kültürel alanda çıkarılan yasalara yaklaşımı ve ilgisi ayrı bir önem kazanmaktadır. Kültürel mirasın korunması alanında politikaların etkinliği çok yönlü etkiye sahiptir. Türkiye için kültürel mirası koruma konusu daha büyük önem taşımakta ve uluslararası prestijini etkilemektedir. Bu durum göz önüne alındığında, kültürel-tarihi ve arkeolojik miras nesnelerinin korunması, incelenmesi ve teşhir edilmesinin ekonomik etkileri göz ardı edilememektedir. Bu nedenle, kültürel mirasın korunmasına yönelik politikaların kamu yönetimine yansıması önem taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye' de kültürel mirası korumaya yönelik politikaların kamu yönetimine yansımasını Alan Başkanlığı uygulaması üzerinden incelemektir. Türk kültürel-tarihi mirasının korunmasından sorumlu politikacılardır. Geliştirilen politikaların kamu yönetimine yansıması önemlidir. Çalışmanın ana görevi; Türkiye kültürel-tarihi mirasının korunması için geliştirilen politikaların kamu yönetimine yansımasını analiz etmektir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, kültürel mirasın korunmasındaki etkinlik artışının marjinal faydasında artış gereklidir. Marjinal faydanın artmasıyla daha etkin bir yapı ortaya çıkacaktır. Kültürel mirasın korunmasına dahil olan personelin uzmanlaşmış kalifikasyonu için yasal gereklilikler eksiktir, bu durum Kültür Bakanlığı'ndaki çalışmaların etkinliğinde düşüş olduğu göstermektedir. Kültürel mirasın korunması alanındaki personel performans değerlendirmesi ile elde edilen sonuçlar arasındaki ilişkinin olmaması, motivasyonun düşmesine ve etkisizliğe yol açmaktadır. Kültürün gelişimi için ulusal strateji belgesinin olması, istikrara ve kültürel mirasla ilgili yasal düzenlemelerin sürekli değiştirilmemesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage encompasses the values and identity of nations. It represents a living proof of the past and is the main source of inspiration for the future. In this context, the approach and interest of politicians to the laws enacted in the cultural field gains a special importance. For Turkey, the issue of protecting cultural heritage is of greater importance and affects its international prestige. Considering this situation, the economic effects of the preservation, examination and display of cultural-historical and archaeological heritage objects cannot be ignored. For this reason, it is important to reflect the policies for the protection of cultural heritage to the public administration. The main purpose of the study is to examine the reflection of the policies aimed at protecting the cultural heritage in Turkey on the public administration through the application of the Presidency of the Area. They are the politicians responsible for the protection of the Turkish cultural-historical heritage. It is important that the policies developed are reflected in the public administration. The main task of the study; To analyze the reflection of the policies developed for the protection of the cultural and historical heritage of Turkey on the public administration. According to the results of the study, an increase in the marginal benefit of increasing efficiency in the protection of cultural heritage is required. With the increase in marginal utility, a more efficient structure will emerge. Legal requirements for the specialized qualification of personnel involved in the preservation of cultural heritage are lacking, indicating a decrease in the effectiveness of work in the Ministry of Culture. The lack of a relationship between the performance evaluation of personnel in the field of cultural heritage protection and the results obtained leads to low motivation and ineffectiveness. The existence of a national strategy document for the development of culture ensures stability and that the legal regulations on cultural heritage are not constantly changed.