Rekreasyon müfredatlarının ulusal somut olmayan kültürel mirasa (SOKÜM) yönelik bilgi ve farkındalık yaratma yeteneğinin analizi ve modül önerisi
The ability analysis of which creates information and consciousness of recreation curriculumn-oriented national intangible cultural heritage (ICH) and module
  1. Tez No: 803230
  2. Yazar: PINAR TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
2013 yılındaki UNESCO sözleşmesi ile küreselleşmenin olumsuz etkisi altındaki SOKÜM varlıklarına yönelik ilgi ve farkındalık, küresel düzeyde artarak devam etmiştir. Bu sözleşmenin tarafı olan Türkiye, bu kapsamda ulusal SOKÜM envanteri hazırlamaya başlamıştır. Halihazırda ikiyüzdoksanyedi adet varlık sayısına ulaşan ulusal envanter her geçen süre artarak güncellenmeye devam etmektedir. Bu doğrultudan yola çıkarak tezin amacı; Türkiye'deki yükseköğretim düzeyindeki Rekreasyon ve Rekreasyon Yönetimi öğretim programlarının, ulusal SOKÜM varlıklarına verilen yer bağlamında analizini yapmak ve öğretim programlarının bu konudaki bilgi ve farkındalık kazandırma yeteneğini arttıracak modül geliştirmektir. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 yılında aktif öğrencisi bulunan kırkdokuz program oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden doküman analizi uygulanmış ve kırkdokuz programın ders müfredatları üniversitelerin web sayfaları üzerinden incelenmiştir. Kırkdokuz programda eğitim veren akademisyenlerin mezuniyet bilgileri üniversite web sayfası ve YÖK Akademik üzerinden incelenmiştir. Veriler excel programına aktarılmış ve analiz edilmiştir. Ulusal envantere kayıtlı bulunan ikiyüzdoksanyedi unsur rekreatif faaliyet yönünden sekiz parametre üzerinden kategorileştirilmiştir. Çalışma rekreasyon yönetimi bölüm başkanları ile devam etmiş ve google meet üzerinden görüşme yapılmıştır. Bölüm başkanlarına onsekiz adet soru sorularak SOKÜM farkındalıkları ölçülmüştür. Bölüm başkanlarından alınan bilgiler doğrultusunda Türkiye'nin Kültürel Mirası adında bir modül tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The interest and awareness of Intangible Cultural Heritage assets, which are under the negative impact of globalization, continued by increasing rising increase at the global level with the UNESCO convention in 2013. Turkey, which is a party to this contract, has begun preparing a national ICH inventory within this scope. The national inventory, which has currently reached the number of two hundred ninty seven assets, continues to be updated as the day pass. In according with, the aim of the thesis is; To analyze the Recreation and Recreation Management curriculum at the level of higher education in Turkey in the context of the place given to the national Intangible Cultural Heritage assets and to enhance a module that will increase the ability of the curriculum to gain knowledge and awareness on this subject. The population of the research consists of programs that are being of forty-nine active students in 2020-2021. In this research, document analysis from the qualitative research method was implemented and the course curricula of forty-nine programs were examined on the web pages of the universities. The graduation information of the academicians who are taught in forty-nine programs was investigated on the university web page and YÖK (The Council of Higher Education) Academic. The data were transferred to the Excel program and analyzed. Two hundred ninty seven factors registered in the national inventory have been categorized in terms of recreational activities over eight parameters. The study went on with the heads of the recreation management departments and interviews were had via Google meet. The consciousness of Intangible Cultural Heritage was measured by asking eighteen questions to the chairpersons of thedepartment. Ap on the information obtained from the chairpersons of the department, a module called Turkey's Cultural Heritage was designed.