Türk Hukuku'nda nemo tenetur ilkesi
The nemo tenetur principle in Turkish law
  1. Tez No: 947906
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BURAK KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Önemli tarihsel yaşanmışlıklar ve mantıksal gerekçeler temelinde ortaya çıkan nemo tenetur ilkesi, adil yargılanma hakkının özünde yer alan önemli bir ilkedir. Bu itibarla zamanla insan haklarını gözetmeyi düstur edinen modern ceza ve ceza muhakemesi hukuku anlayışının evrensel bir ilkesi haline gelen nemo tenetur ilkesi, kişinin kendisini ve yakınlarını suçlamaya zorlanamamasını güvence altına almaktadır. Nitekim önemine binaen birçok ülkenin anayasasında ve kanunlarında nemo tenetur ilkesine ve yansıması olan düzenlemelere yer verilmiştir. Bu doğrultuda hukuk sistemimizde nemo tenetur ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 38/5'te doğrudan düzenlenmek suretiyle anayasal güvence altına alınmıştır. Bununla birlikte ulusal mevzuatımızda nemo tenetur ilkesinin yansıması olan birçok hükme de yer verilmiştir. Çalışmamız kapsamında; öğretideki görüşler ve yargı kararları ışığında nemo tenetur ilkesi ve“Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku”bağlamında yansımaları detaylı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nemo tenetur principle, which has emerged as a result of significant historical experiences and logical reasons, is an important principle underlying the right to a fair trial. In this respect, the nemo tenetur principle, which has become a universal principle of modern criminal and criminal procedural law which has taken on the mission of respecting human rights, guarantees that a person cannot be compelled to incriminate himself or his relatives. In fact, because of its importance, the nemo tenetur principle and its reflections are included in the constitutions and laws of many countries. In this regard, in our legal system, the nemo tenetur principle has been taken under constitutional guarantee by being directly regulated in Article 38/5 of the Constitution of the Republic of Turkey. Furthermore, numerous provisions that reflect the nemo tenetur principle are also included in our national legislation. Within the framework of our study, the nemo tenetur principle and its reflection in the context of the“Turkish Criminal and Criminal Procedure Law”have been examined in detail in the light of the doctrinal views and judicial decisions.