Milletlerarası tahkimde yargılamanın etkin yürütülmesi ve dava yönetim teknikleri
The efficient conduct of proceedings and case management techniques in international arbitration
  1. Tez No: 803239
  2. Yazar: AHMET NAZMİ ÇELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AYHAN İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Milletlerarası tahkim uygulaması, günümüzde artan maliyetler ve uzayan dava sürelerinden dolayı vaat ettiğinden daha az verimli olduğu gerekçesiyle tahkim kullanıcıları ve uygulayıcıları tarafından eleştirilmektedir. Bu nedenle tahkim otoriteleri tarafından bu sorunların üstesinden gelmek adına mevcut kural ve uygulamaları iyileştirmeye yönelik çabalar sarf edilmektedir. Tahkim yargılamasının yönetimi ise tahkimin mevcut zorluklarının tam merkezinde yer almaktadır. Milletlerarası tahkim yargılamasında; dava yönetim konferansları, yazılı tanık ifadeleri, tarafça atanmış uzmanlar, belgelerin süre ve kapsam bakımından sınırlandırılması, çevrim içi duruşmalar, belge üretimi gibi yerleşmiş uygulama ve teknikler ile hızlandırılmış tahkim, acil durum hakemliği, elektronik tahkim, sulh yoluyla çözüm gibi yargılama yöntemleri etkin ve verimli bir dava yönetimi sağlamak adına kullanılabilecek usuli araçlardır. Başta ICC olmak üzere uluslararası tahkim merkezleri, tahkim yargılamalarını zaman ve maliyet açısından daha etkili ve verimli hâle getirecek yeni araçlar geliştirmekte ve kurallarını güncel gelişmelere göre revize etmektedir. Bu tezde, uluslararası tahkim kuruluşlarının tahkim kuralları ve düzenlemeleri ışığında dava yönetimine ve usule ilişkin genel bilgilere, tahkim davasına tatbik edilebilecek yargılama yöntemlerine ve dava yönetim tekniklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The practice of international arbitration is currently criticized by arbitration users and practitioners on the grounds that it is less efficient than it promises due to increasing costs and extended litigation time. For this reason, efforts are being made by the arbitration authorities to improve the existing rules and practices in order to overcome these problems. The management of the arbitration proceedings, on the other hand, is at the very center of the current difficulties of arbitration. In international arbitration proceedings; established practices and techniques such as case management conferences, written witness statements, party-appointed experts, limitation of documents in terms of its duration and scope, online hearings, document production, as well as trial methods such as accelerated arbitration, emergency arbitration, online arbitration, peaceful settlement are procedural tools that can be used to ensure effective and efficient case management. International arbitration centers, especially the ICC, are developing new tools that will make arbitration proceedings more effective and efficient in terms of time and cost, and are revising their rules in accordance with current developments. In this thesis, general information on case management and procedural matters, the trial methods and case management techniques that can be applied to arbitration cases are included in the light of the arbitration rules and regulations of international arbitration institutions.