Kliniğimizde endometrial biyopsi sonucu maling olan hastaların frozen ve ana patoloji sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 803242
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIYAK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Endometrium kanserinin tedavisinde primer tedavi cerrahidir . endometrial biyosi sonucu EK olan hastaların frozen ve ana patoloji sonucuyla uyumunu beliriemek ve frozen yapılan hastalar da cerrahi sürede frozenda tümör histolojisi, grade , servikal tutulumu tümör capi ve myometrial uyumu yönlendirilmesinde oldukça önemlidir. Frozen inceleme ile düşük riskli hastalarda gerekli olmayan cerrahiyi yapmamak hastanın ameliyat süresini, morbiditesi ve maliyeti önemli boyutta azaltır. Yüksek riskli hastalarda ise uygun cerrahinin yapılması hastanın yaşam süresini belirgin olak etkiler . Bu çalışmanın amacı endometrial biyopsi sonucu endometrium karseri olan hastalada frozen inceleme ile ana patoloji arasında uyum oranını değerlendirmek ve ayrıca frozen incelemenin intraoperatif uygun cerrahi tedavi yönetimini değelirlemektir Bu çalışmaya 01 Ocak 2018 ve 30 Aralık 2022 tarihleri arasında, endometrial biyopsi sonucunda endometriun karsinom saptanması nedeniyle Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bölümünde 81 hasta cerrahisi yapılan, frozen ve ana patolojisi mevcut olan 81 hasta tümör çapı,myometrial invazyon, tümör histolojisi, grade ve servikal tutulum açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların kliniko-patolojik verileri hasta dosyaları ve hastane bilgi sisteminden elde edildi. Çalışmada elde edilen bulgula istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niceliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC), niteliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Kappa uyum katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The primary treatment for endometrial cancer is surgery. It is important to determine the concordance between frozen and final pathology results to direct tumor histology, grade, cervical involvement, tumor size, and myometrial invasion during surgery. Performing unnecessary surgery in low-risk patients can significantly reduce surgical time, morbidity, and cost. In high-risk patients, appropriate surgery affects the patient's lifespan. The aim of this study is to evaluate the concordance rate between frozen and final pathology in patients with endometrial cancer diagnosed by endometrial biopsy and to assess the intraoperative appropriate surgical treatment management with frozen examination. Between January 01, 2018, and December 30, 2022, 81 patients who underwent surgery due to endometrial carcinoma diagnosed by endometrial biopsy at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital's Department of Obstetrics and Gynecology had frozen and final pathology results available. The tumor size, myometrial invasion, tumor histology, grade, and cervical involvement of these patients were retrospectively evaluated. The clinicalpathological data of the patients were obtained from patient files and the hospital information system. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) was used for statistical analyses. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) were used, and the intra-class correlation coefficient (ICC) was calculated to determine the concordance between quantitative parameters, and the kappa concordance coefficient was calculated to determine the concordance between qualitative parameters.