Fizyoterapistlerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları
Attitudes of physiotherapists' towards ageism
- Tez No: 803267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, fizyoterapistlerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını belirlemek ve sağlık çalışanı olmayan (SÇO) bireylerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, çevrimiçi paylaşılan veri toplama formlarının tamamını yanıtlayan 107 fizyoterapist ve 107 SÇO birey olmak üzere toplam 214 birey dâhil edilmiştir. Araştırmada Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ) ve araştırmacının oluşturduğu Kişisel Bilgi Formu ile veri toplanmıştır. YATÖ toplam puan ortalamalarının fizyoterapistlerde 90,16±6,85, SÇO bireylerde ise 87,85±8,29 olduğu saptanmıştır. Fizyoterapistlerin ve SÇO bireylerin Olumlu Ayrımcılık alt boyut ve YATÖ toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlemlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the attitudes of physiotherapists towards ageism and to compare them with non-healthcare professionals (NHP). A total of 214 participants, including 107 physiotherapists and 107 NHP who answered all online shared data collection forms, were included in the study. In the study, data were collected with the Ageism Attitude Scale (AAS) and the Personal Information Form created by the researcher. It was found that the total AAS score averages were 90.16±6.85 in physiotherapists and 87.85±8.29 in NHP group. A statistically significant difference was observed between the Positive Discrimination sub-dimension and AAS total scores of physiotherapists and NHP group (p0,05).