Assessment of medication adherence in individuals with chronic diseases
Kronik hastalığı olan bireylerde ilaca uyumun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 803268
  2. Yazar: MUNTAHA ABED SAMEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş/Amaç : Kronik hastalık; uzun süreli, bir çok nedenin bir araya gelmesine bağlı olarak ortaya çıkan, tedavisi mümkün olmayan, düzenli tedavi, bakım ve yaşam tarzı değişikliği gerektiren durumlar olarak tanımlanır. Kronik hastalıklar morbidite ve mortalitenin azaltılması bakımından uzun dönem ilaç kullanımını gerektirir. İlaç tedavisine uyum ise; hastanın ilaçlarının reçete edilmesi, ilaçlara başlama, devam etme ve ilacı sonlandırma süreçlerine ve bu süreçte aldığı önerileri uygulama kararlarının tümüne verilen isimdir. Bu durum bireyin günlük yaşam aktivitesini zorlaştıran bir süreç olabilir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, kronik hastalığa sahip bireylerin ilaç uyum düzeylerini belirlemektir. Metod: Tanımlayıcı ve Kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini Irak Dhi-Qar Şehrindeki Al-Nasiriyah Eğitim Hastanesi'ndeki tedavi gören hastalar oluşturdu. Veriler Aralık 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında toplandı. Çalışmaya 208 hasta alındı. Veriler, sosyodemografik anket formu ile Genel İlaç Uyumu Ölçeği (GMAS) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemle toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanıldı. Yüzdelik, toplam puan hesaplama, t-testi ve ANOVA kullanıldı. Bulgular: Çalışma bulgularına göre katılımcıların %73,6'sı 46 yaşın üzerinde, %57,2'si kadın, % 74,5'i evli, %27,4'okuma yazması olmayanların, % 54,8'i işsiz, % 78,8'i şehirde, % 66,3'ünün ek bir kronik hastalığı, en çok görülen ek kronik hastalığın da % 32,2 oranıyla hipertansiyon olduğu bulundu. Ölçeğin alt boyut puanları sırasıyla hasta uyumu 10.15±4.57, komorbidite ve ilaç yükü 8.79±2.73, maliyet 4.13±1.79, toplam ölçek puanı ise 23.07±7.70 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic disease is defined as long-term conditions which occur due to a combination of many causes, cannot be treated, and require regular treatment, care and lifestyle changes. Chronic diseases require long-term drug use in terms of reducing morbidity and mortality. Medication adherence refers to all the decisions about prescribing the patient's drugs, starting, continuing and discontinuing them, and applying the recommendations received in this process. This may be a process that complicates the individual's daily life activities. Therefore, the aim of this study is to assess the medication adherence in individuals with chronic diseases. Method: This is a descriptive and cross-sectional study. The population of the study consisted of patients receiving treatment at Al-Nasiriyah Teaching Hospital in Dhi-Qar City, Iraq. Data were collected between December 2021 and May 2022. 208 patients were included in the study. Data were collected through face-to-face interview method using a socio-demographic questionnaire and General Medication Adherence Scale (GMAS). SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 software was used to assess the data. Percentage, total score calculation, t-test and ANOVA were used. Results: The study findings revealed that 73.6% of the participants were over the age of 46, 57.2% were female, 74.5% were married, 27.4% were illiterate, 54.8% were unemployed, 78.8% were living in the city, 66.3% had an additional chronic disease, and the most common additional chronic disease was hypertension with a rate of 32.2%. The scores of the scale's subscales were found to be 10.15±4.57 for Patient Behavior related Non-Adherence, 8.79±2.73 for additional disease and pill burden, 4.13±1.79 for cost-related non-adherence, and total scale score was 23.07±7.70, respectively. The cost-related non-adherence subscale scores of those under the age of 45 were lower.