An ecofeminist reading of Doris Lessing's The Grass is Singing (1950) and Its Film Adaptation The Killing Heat (1981)
Doris Lessing'in The Grass is Singing (1950) Romanı ve TheKilling Heat (1981) Adlı Film uyarlamasının ekofeminist açıdan bir okuması
- Tez No: 803294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN GÜNDÜZ ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Doris Lessing'in ilk romanı The Grass is Singing ve onun uyarlaması olan ve Michael Raeburn tarafından yönetilen The Killing Heat filminde bulunan ekofeminist unsurları ataerkillik, ırkçılık, kapitalizm ve sömürgecilik temaları üzerine güçlü bir odaklanma ile incelemektedir. Her iki eserde de tasvir edilen Rodezya iklimi bağlamında, çalışma, bu temaları çevresel ve feminist meselelerle iç içe geçirmektedir. Rodezya, sömürgecilik ve baskının doğrudan bir sonucu olarak çevresel değişikliklerin gözlemlendiği, karayla çevrili bir ülkedir. Kuraklık, gıda kıtlığı ve su kıtlığı gibi çevresel bozulmanın etkileri, ekofeminist teorinin öne sürdüğü gibi, yalnızca insanları değil, insan olmayan varlıkları da etkilemiştir. Tez, cinsiyet, ırk, sınıf ve çevre arasındaki karmaşık etkileşimi ele alırken yazar ve yönetmen tarafından kullanılan çoklu bakış açılarına ve yaklaşımlara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Hem roman hem de film, ataerkil, sömürgeci ve kapitalist adaletsizliklerin elinde kadınların ve doğanın eş zamanlı tahakkümü ve sömürüsünü ele almaktadır. Her iki eser de yabaniyi uygarlaştırma ve vahşiyi evcilleştirme gibi çok iyi bilinen bir misyon kisvesi altında sömürgeci arayışların Afrika coğrafyasına şiddetli ve haksız hakimiyetini eleştirmek yerine bunun örneğini ortaya koymaktadır. İlk bölüm, ekofeminizmin tarihsel evrimini ve bunun The Grass is Singing ve The Killing Heat eserlerinin analiziyle ilişkisini incelemektedir. İkinci bölüm romanı ve içinde bulunan ekofeminist unsurları ele almaktadır. Son bölüm, romandaki ekofeminist unsurların ekrana nasıl uyarlandığını inceleyerek The Killing Heat filmini ele almaktadır. Çalışma, ekofeminizmin her iki eserin analizi için de uygun bir teorik çerçeve olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Sonuç olarak, bu tez ekofeminizm üzerine yapılan az sayıdaki araştırmaya katkıda bulunmakta ve roman ve filmin ekofeminist analizine yeni bir bakış açısı getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ecofeminist elements present in Doris Lessing's debut novel The Grass is Singing and its film adaptation, The Killing Heat, directed by Michael Raeburn, with a special focus on the themes of patriarchy, racism, capitalism, and colonialism. It interlocks these themes with environmental and feminist issues, particularly in the context of the Rhodesian landscape depicted in both mediums. Rhodesia is a land-locked country where environmental changes have been observed as a direct consequence of colonial exploitation and domination. The effects of environmental degradation such as drought, food shortage and water scarcity have impacted not only human but also non-human entities as propounded by the ecofeminist theory. The thesis aims to shed light on the multiple perspectives and approaches employed by the author and the director in addressing the complex interplay between gender, race, class, and the environment. Both the novel and the film present simultaneous domination and exploitation of women and nature at the hands of patriarchal, colonial and capitalist injustices. They represent, if not critique, the violent and unjustified domination of African landscape by colonial pursuits under the guise of a well-celebrated mission of civilizing the savage and taming the wild. The first chapter traces the historical evolution of ecofeminism and its relevance to the analysis of The Grass is Singing and The Killing Heat. The second chapter looks at the novel, with a focus on the ecofeminist elements that are present in it. The final chapter examines The Killing Heat, by exploring how ecofeminist elements in the novel are translated onto the screen. The study discovers that ecofeminism is a relevant theoretical framework for the analysis of both works. Ultimately, the present thesis contributes to the scarce research on ecofeminism and provides new insight into the ecofeminist analysis of literature and film.