Karaciğer nakli yapılmış hastalarda prediyabet ve diyabet gelişme sıklığı,risk faktörleri ve tedavilerinin araştırılması
Investigation of prediabetes and diabetes development frequency, risk factors and treatments in patients with liver transplant
- Tez No: 803297
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Karaciğer nakli sonrası morbidite ve mortaliteyi etkileyen en önemli metabolik komplikasyonlardan biri; nakil sonrası prediyabet ve diyabet gelişimidir. Kortikosteroidler, takrolimus ve sirolimus gibi immünsüpresif ajanlar transplant sonrası yeni diyabet (NODAT) olarak da bilinen, transplantasyon sonrası diabetes mellitus (PLTDM) geliştirme riskini önemli ölçüde artırır. PLTDM gelişimi açısından, karaciğer nakli öncesi ve sonrasına ait risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve uygun önlemlerin alınması karaciğer nakli sonrası hasta ve greft sağ kalımını önemli oranda artırabilmektedir. MATERYAL VE METOD: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Birimi'nde 1 Eylül 2010-31 Aralık 2020 tarihleri arasında karaciğer nakli yapılan, nakil öncesi diyabet tanısı olmayan hastaların dosyaları ve hastane veri tabanı kullanılarak retrospektif bir çalışma tasarlandı. Toplam 221 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların; demografik özellikler (yaş, cinsiyet), nakil öncesi risk faktörleri, nakil sonrası risk faktörleri değerlendirilmeye alındı. BULGULAR: Hastaların %28,1'inde PLTDM %29.9'unda prediyabet gelişti. PLTDM gelişen hastaların %90,3' ü ilk 1 yıl içerisinde tanı aldı. PLTDM gelişen hastaların %73,3'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
8.ABSTRACT INTRODUCTION: One of the most important metabolic complications affecting mortality and morbidity after liver transplant is the new onset of diabetes or prediabetes. Immunosuppressive agents such as corticosteroids, tacrolimus, and sirolimus significantly increase the risk of post-transplant diabetes mellitus(PTDM), also known as new onset diabetes after transplant (NODAT). Assessing the risk factors regarding the onset of PLTDM, before and after liver transplant, and taking appropriate precautions considerably increase graft survival. MATERIAL AND METHOD: A retrospective study among the patients who had liver transplants in Akdeniz University Transplantation Department between September 1st, 2010 and December 31st, 2020 and who had not been diagnosed with diabetes prior to the transplant was undertaken by using the patient files and the hospital's database. A total of 221 patients were included. Demographic features(age, gender), pretransplant risk factors and posttransplant risk factors of included patients were evaluated. RESULTS: 28,1% of patients developed PTDM while 29,9% of patients developed prediabetes. 90.3% of the patients who developed PLTDM were diagnosed within the first year following transplantation.