Çatören ve Kunduzlar Baraj Göletindeki (Kırka yöresi Eskişehir) besin zincirinde bor birikiminin tespiti
Determination of boron accumulation in food chain of Çatören and Kunduzlar Dam Lakes (Kırka-Eskişehir-Turkey)
- Tez No: 45511
- Danışmanlar: KEMAL SOLAK, PROF.DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
11 ÇATÖREN VE KUNDUZLAR BARAJ GÖLETLERİNDEKİ (KIRKA YÖRESİ-ESKİŞEHİR) BESİN ZİNCİRİNDE BOR BİRİKİMİNİN TESPİTİ (Doktora Tezi) Şakir ÖZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1995 ÖZ Bu çalışmada Ağustos 1994 tarihinden başlayarak Temmuz 1995 tarihine kadar her ay araziye gidilerek su, dip çamuru, plankton ve balık numuneleri alınmış, alınan numuneler laboratuvarda gerekli işlemlerden geçirilerek bor miktarları belirlenmiştir. Elde edilen veriler çeşitli istatistiki yöntemlerle değerlendirilerek farklılık ve besin zincirinin basamakları arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Çatören ve Kunduzlar baraj göletlerinde bor, su-dip çamuru-planktonda artarak birikmekte; Baraj göletlerinde besin zinciri yoluyla taşınarak, balık {Cyprinus carpio) dokularında yığılmaktadır. Çatören barajında balık dokularında bor kas-beyin-karaciğer yönünde, Kunduzlar'da ise kas-karaciğer-beyin yönünde artarak birikmektedir. Çatören barajında bor kirliliği Kunduzlara göre daha fazla olup, bunun balık büyümesini engellediği belirlenmiştir. DSİ'nin yöre sularında, 1980 yılından itibaren yaptığı bor ölçümleriyle araştırıcı tarafından 1995 yılında gerçekleştirilen ölçümler karşılaştırıldığında özellikle Çatören barajında bor kirliliğinin artarak devam ettiği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 224.08.01 Anahtar Kelimeler : Bor, Besin zinciri, Su, Dip çamuru, Plankton, Kas, Karaciğer, Beyin, Cyprinus carpio (Sazan), Sucul ortam. Sayfa Sayısı : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURU - Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINATION OF BORON ACCUMULATION IN FOOD CHAIN OF ÇATÖREN AND KUNDUZLAR DAM LAKES (KIRKA-ESKİŞEHÎR, TURKEY) (Ph. D. Thesis) Şakir ÖZKURT GAZİ UNİVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1995 ABSTRACT Samples of water, bottom clay, plankton and fish were taken during the period of August 1994 and July 1995. Boron contents of the samples taken were dedected in laboratory. Differences and relationships were rewealed by evaluating of the obtained data with various statistical methods. Boron gradually increases in plankton, bottom clay and water in Çatören and Kunduzlar, respectively. Boron clusters into the tissues of the fish, Cyprinus carpio in the dam lakes. Boron accumulates increasingly into the muscle, the brain and the liver in Çatören dam, the muscle, the liver and the brain in Kunduzlar one. The pollution of boron is more in Çatören dam than in Kunduzlar. It was determined that this condition restrictes the growth of fish. A comparison of boron measurements monitored by DSI between 1980 and 1995 with those in this study showed that boron pollution especially increasingly continues in Çatören dam lakes. Science code : 224.08.01 Key words : Boron, Food chain, Water, Bottom clay, Planktone, Muscle, Liver, Brain, Cyprinus carpio, Aquatic environment. Page number : 54 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURU - Prof. Dr. Kemal SOLAK