Post-keynesian models of income distribution and growth : Applications to developing countries
Post-keynesyen gelir dağılımı ve büyüme modelleri: Gelişmekte olan ülkelere uygulamalar
- Tez No: 803384
- Danışmanlar: PROF. DR. JACQUES MAZIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Université Paris 13
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu doktora tezinin amacı post-Keynesyen bir çerçeve içerisinde Güney Kore, Tayland ve Çin'de fonksiyonel gelir dağılımının bütünleşik talep ve bileşenleri üzerindeki kısa erimli etkilerini incelemektir. Bu amaçla tez teorik bir model önermekte ve bu ülkelerdeki talep rejimlerini karakterize etmek için modelin parametrelerini tahmin etmektedir. Ekonometrik analiz, bazı gelir dağılımı ölçütlerinin kâr-çekişli bir yerel ekonomisi olduğunu işaret ettiği Tayland dışındaki ülkelerin yerel ekonomilerinin talep-çekişli olduğunu, ekonomilerin bütününün ise kâr-çekişli olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, bu ülkelerde emek yanlısı büyüme politikalarının kısa vadede uygulanabilir olmadığını göstermektedir. Tez, gelir dağılımı ve büyüme teorilerini gözden geçirmekte, post-Keynesyen gelir dağılımı ve büyüme modelleriyle ilgili ampirik literatürün bir incelemesini ortaya koymakta, önerilen teorik modeli sunmakta ve Güney Kore, Tayland ve Çind'deki talep rejimlerinin bir analizine girişmektedir. En son bölümde tez, modelin eksikliklerini ele alır, bulgularını özetler ve ima edilen politika sonuçlarını tartışır.
Özet (Çeviri)
The aim of this PhD dissertation is to analyze the short-term impact of functional income distribution on aggregate demand and its components in South Korea, Thailand, and China within a post-Keynesian framework. For this purpose, the dissertation proposes a theoretical model, and estimates its parameters for characterizing demand regimes in these countries. Econometric analysis shows that domestic economies of the countries are wage-led except for Thailand, in which some measures of income distribution point to a profit-led domestic demand regime, while total economies are profit-led. The results indicate that pro-labor growth policies are not viable in the short run in these countries. The dissertation reviews the theories of income distribution and growth, offers a survey of the empirical literature on the post-Keynesian models of income distribution and growth, presents the theoretical model proposed, and undertakes an analysis of demand regimes in South Korea, Thailand, and China. Finally, the dissertation addresses the shortcomings of the model, summarizes its findings discusses the implied policy conclusions.