Karaciğer hastalıklarının teşhisinde karaciğer iğne biyopsisinin değeri
  1. Tez No: 80340
  2. Yazar: METİN ERESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
- 68 - ÖZET Karaciğer iğne biopsisi, karaciğer hastalıklarının teşhis ve değerlendirilmesinde kullanılabilen az riskli, ba sit, kısa zamanda yapılabilen bir yöntemdir. Lokal anestezi altında hasta yatağında yapılabilir. Az masraflıdır. Gereksiz işlemleri ve gecikmeleri önler. Karaciğer iğne biopsisi ilk kez 1883 yılında uygulan maya başlandı. Çeşitli tipte teknikler kullanılmaktadır. Bu gün en fazla kullanılan Menghini'nin saniyelik iğne biopsisi tekniğidir. 1985-86 yılları arasında Şişli Etfal Hastanesi, 2. Da hiliye Kliniğinde yatan ve karaciğer hastalığı düşünülen 12 hastada Menghini'nin saniyelik iğne biopsisi tekniği ile bi- opsi yapıldı. Hiçbir ciddi komplikasyon gözlenmedi. Vakaları mızın 5'inde (% 41.6) histopatolo jik teşhis klinik teşhisi doğruladı, 2 vakada (% 16.6) klinik teşhisi kuvvetlendirdi. 3 vakada (% 25) klinik teşhisimizi olumlu değiştirdi ve 2 vakada (% I6.6)'da histopatolo jik teşhis yetersiz kaldı. Buna göre klinik teşhisle histopatolo jik teşhis % 41.6 vakada uygunluk gösterdi. Sonuçta karaciğer iğne biopsisinin teşhis için gerekli, tehlikesiz ve değerli bir tanı yöntemi olduğu düşüncesine ulaştık.
Özet (Çeviri)
- 69 - SUMMARY The liver biopsy is a methode that is employed in the diagnosis and the evaluation of hepatic diseases; its risk is little. This is a simple methode which can be applied in a short time. It can be applied in the patient's bad under the local anesthesia. It not require much money and it obs truct the lateness and the procedures that were not neces sary. The liver needle biopsy has been applied first in 1883. The various technics have been employed. Today, Menghini's needle biopsy technic for one second is very much employed. We applyed the biopsy by Menghini's needle biopsy technic for one second, in 12 patients hospitalized in Second Medical Clinic of“Şişli Etfal Hospital”that has been thought the hepatic ilness, between 1985-1986 years. It has not been observed any serious complications. In 5 of our cases (% 41.6) the histopathological diagnosis affirmed the clinical diagno sis. In 2 cases (% 16.6) it strengthened the clinicial diag nosis. In 3 cases (% 25) it changed it appropriately and in 2 cases (% 16.6) the histopathological diagnosis was insuffi cient.. According to this conclusion, there was the concordan ce between the clinical and histopathological diagnosis in 41.6% cases. Finally, we arrived the thought that the liver- 70 - needle biopsy was necessary, precious and without risk for diagnosis.