Prevelance and molecular characterization of hepatitis C (HCV) among patients in Thi-Qar province
Thi-Qar vilayetindeki hastalarda hepatit C (HCV) prevalansı ve moleküler karakterizasyonu
- Tez No: 856911
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA CAN KARAHAN, DR. AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hepatit C virüsü (HCV), zayıflatıcı bir karaciğer hastalığına neden olan bir enfeksiyondur. Her yıl 350.000 ila 500.000 kişi HCV ile ilişkili karaciğer hastalıklarından ölmekte ve dünya çapında 130-150 milyon kişi kronik olarak virüsle enfekte olmaktadır. Hepatit C'nin en yaygın bulaşma yolları iğne paylaşımı, kan nakli ve kasıtsız olarak kontamine kana maruz kalmaktır. Yaygın HCV enfeksiyonu immünoassayler, immünoblot testleri veya son zamanlarda immünokromatografiye dayalı hızlı testler kullanılarak tespit edilebilir. Bu testler antiHCV IgG'yi bulur. Hiç kimse mevcut bir HCV enfeksiyonu ile tedavi edilmiş bir enfeksiyon arasındaki farkı söyleyemez. HCV RNA testi pahalıdır ancak enfeksiyonun aktif olup olmadığını belirlemek için gereklidir. Serokonversiyon olmadığında akut HCV enfeksiyonu teşhis edilemez. Bu çalışmanın amacı HCV'yi incelemek ve HCV enfeksiyonunun bazı göstergelerini tespit etmektir. Hepatit C virüsü, Thi Qar valiliğindeki hastalarda ELISA teknolojisi kullanılarak serolojik testler yapılarak ve viral DNA miktarı hesaplanarak teşhis edilmiştir. Örnekler, 1/5/2022 ile 12/12/2022 tarihleri arasında Irak'ın Thi-Qar Valiliği'nde ayakta tedavi gören hastalardan toplanmıştır. Çalışmaya her iki cinsiyetten HCV ile enfekte olduğundan şüphelenilen ve yaşları 1 ile 74 arasında değişen, 48 erkek ve 32 kadından oluşan bir grup hastadan alınan 80 örnek dahil edilmiştir.. Kentsel ve kırsal alanlar arasında bölünmüşlerdir. PCR ve ELISA olmak üzere bu kişilere iki test uygulanmıştır. ELISA bulguları, örneklerin %62,5'inde HCV testinin pozitif çıktığını ortaya koymuştur. Bulgularımıza göre, erkek grubundaki enfekte erkeklerin oranı en yüksek (%77,1), kadın grubundaki enfekte kadınların oranı ise en düşüktür (%46,6). Mevcut çalışmanın sonuçları, 40-49, 59-50, 30-39, 20-29, 10-19, 1-9 yaş gruplarının her birinde ve sırasıyla %76,2, %64,7, %63,6, %60,0, %57,1 ve %50,0 prevalans oranlarıyla yüksek anti-HCV prevalans oranlarının varlığını göstermiştir (P 0,005). 60-69 ve ≥70 yaş grupları ise sırasıyla %40,0 ve %33,3 ile en düşük prevalans oranlarını kaydetmiştir. Ayrıca, sonuçlar kentsel bölgelerde yaşayan hasta grubunun 39 (%66,1) ile en yüksek enfeksiyon oranına sahip olduğunu, kırsal bölgelerde yaşayan hasta grubunun ise 21 (%52,4) ile en düşük enfeksiyon oranına sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, RT-PCR tekniği ile HCV RNA kopya sayısının 20-50 yaş grubunda 9887500 IU/ml'ye kadar arttığını, 50) yaş grubunda da konsantrasyonun 3695800 IU/ml'ye düştüğünü göstermiştir. 7214353 IU/ml'ye ulaşan kadınlarda konsantrasyondaki düşüşe kıyasla erkeklerde (8060297) IU/ml'lik bir artış kaydedilmiştir. Anti-HCV belirleme yöntemi orta derecede hassas ve spesifik bir yöntemken, moleküler yöntem olan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) daha spesifik ve hassastır. Moleküler yöntemlerin kullanılması, enfeksiyonların erk
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is a pathogen that leads to a serious liver ailment. Annually, HCV-related liver disorders claim the lives of approximately 350,000 to 500,000 individuals, while the number of people globally who are chronically infected with the virus stands at around 130-150 million. Hepatitis C is mostly transmitted by needle sharing, blood transfusions, and accidental exposure to infected blood. The detection of widespread HCV infection can be achieved through the use of immunoassays, immunoblot assays, or more recently, rapid procedures based on immunochromatography. These tests detect the presence of antiHCV IgG antibodies. Distinguishing between an ongoing HCV infection and a previously treated one is impossible. Performing HCV RNA testing is costly yet essential for ascertaining the presence of a current infection. The diagnosis of acute HCV infection is not possible without the occurrence of seroconversion. The objective of this study is to analyze HCV and identify certain indications of HCV infection. The presence of the hepatitis C virus was detected in patients in the Thi Qar governorate by the utilization of serological assays employing ELISA technology, along with quantification of viral DNA. Specimens were obtained from the ambulatory patients in the Thi-Qar Governorate, Iraq, within the time frame of January 5th, 2022, to December 12th, 2022. The study comprised 80 samples obtained from a cohort of individuals suspected of HCV infection, encompassing both males (48) and females (32) with ages ranging from 1 to 74 years. The population was According to the ELISA results, 62.5% of the samples were found to be positive for HCV. Based on our research, the male group had the highest percentage of infected males (77.1%), whereas the female group had the lowest percentage of infected females (46.6%). The results of the current study revealed high prevalence rates of anti-HCV in various age groups. The prevalence rates were found to be 76.2%, 64.7%, 63.6%, 60.0%, 57.1%, and 50.0% in the age groups 40-49, 59-50, 30-39, 20-29, 10-19, and 1-9, respectively. These rates were significantly higher (P 0.005) compared to the age groups 60-69 and ≥70, which had the lowest prevalence rates of 40.0% and 33.3%, respectively. Furthermore, the findings indicated that the cohort of patients residing in urban regions had the highest infection rate, reaching 39 cases (66.1%), in contrast to the cohort of patients residing in rural areas, which had 21 cases (52.4%). The study revealed that the level of HCV RNA copies, determined using the RT-PCR technique, exhibited an increase in the age group of 20-50, with a maximum concentration of 9887500 IU/ml. In contrast, the concentration decreased to 4768937 IU/ml in the age group below 20, and to 3695800 IU/ml in the age group above 50. Additionally, it was observed that the concentration was higher in males (8060297 IU/ml) compared to females, who had a concentration of 7214353 IU/ml. The method used to detect anti-HCV is somewhat sensitive and specific, however the molecular technique known as polymerase chain reaction (PCR) is much more specific and sensitive. Employing molecular techniques is crucial for diagnosing the virus, enabling early detection of infections, and mitigating its transmission.