Fen bilimleri öğretmenlerine yönelik sosyo-bilimsel konuların öğretiminde dijital hikâye kullanımına ilişkin mesleki gelişim programının hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of a professional development program for science teachers on the use of digital stories in teaching socio-scientific issues
- Tez No: 803413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada fen bilimleri öğretmenlerine yönelik sosyo-bilimsel konuların öğretiminde dijital hikâye kullanımına ilişkin mesleki gelişim programının hazırlanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Sinop ili ve ilçelerinde bulunan ortaokullarda görev yapan 9 (8 kadın, 1 erkek) fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını Web 2.0 Araçları Soru Formu, Sosyo-Bilimsel Konulara Yönelik Anlayış Formu, Dijital Hikâye Değerlendirme Rubriği, Dijital Hikâye Destekli Öğretim Sürecine Yönelik Görüş Formu, Mesleki Gelişim Programı Değerlendirme Formu ve alan notları oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda fen bilimleri öğretmenleri çoğunlukla sosyo-bilimsel konuların fen programında yer almasını olumlu bulduklarını diğer fen bilimleri konularından farklı olarak sosyo-bilimsel konuların öğrencilerde farklı bakış açıları kazandırarak problem çözebilme yeteneklerini geliştirebildiklerini, eleştirel düşünme, karar verme ve tartışma becerilerinin gelişimini arttıracağını düşündükleri belirlenmiştir. Fen bilimleri öğretmenleri sosyo-bilimsel konuların dijital hikâyelerin sınıf içi kullanımının öğrenci açısından dikkat çekici, aktif katılımı sağlayan ve birçok becerinin olumlu yönde gelişmesine olanak tanıyan tarafına vurgu yaparken; öğrenciler açısından teknoloji bağımlılığı, uygulamanın zaman alması gibi nedenlerle ise zayıf yönlerine dikkat çekmişlerdir. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde dijital hikâyelerin sosyo-bilimsel konuların öğretiminde kullanılmasının öğrenci ve öğretmen açısından etkili olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare and evaluate the professional development program on the use of digital stories in the teaching of socio-scientific issues for science teachers. The study group of the research consists of 9 science teachers (8 female, 1 male) working in Sinop province and its districts between the 2020-2021 academic year. The case study design, which is a qualitative research designs, was adopted in the study. The data source of the study consisted of Web 2.0 Tools Questionnaire, Understanding Form for Socio-Scientific Issues, Digital Story Evaluation Rubric, View Form for the Teaching Process with Digital Story, Professional Development Program Evaluation Form and field notes. The data collection tools of the study were developed by the researcher. The data obtained from the data collection tools used in the study were analyzed by content analysis and descriptive analysis. At the end of the research, it was determined that the science teachers mostly found the inclusion of Socio-Scientific Issues (SSIs) in the science program positive, and that, unlike other science subjects, they thought that SSIs could improve students problem solving skills by gaining different perspectives and would increase the development of critical thinking, decision making and discussion skills. While the science teachers emphasized the classroom use of SSIs, digital stories, which attract the attention of the students, ensure their active participation, and enable the positive development of many skills, on the other hand they also mentioned the negative aspects such as the students technology addiction and the time- consuming application. When the result of the research were evaluated in general, it was concluded that the use of digital stories in the teaching of socio-scientific issues would be effective for students and teachers.