Solo piyano eserlerinin dört el uyarlamalarına ilişkin bir çalışma yöntemi ve uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of solo piano pieces in the framework of a study method and expert opinions on the adaptations of four hands
- Tez No: 803420
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, piyano eserlerini dört el çalışmalarına uyarlamak için örnek bir yöntem geliştirmek ve aynı zamanda dört el piyano repertuvarına katkı sağlamaya dönük çalışmalara da öncülük etmektir. Araştırmada verilerin bir kısmı dört el piyano öğretimine ilişkin görüşleri alınan 6 (altı) öğretim elemanından, diğer kısmı ise üzerinde çalışılmış Barok, Klasik, Romantik ve Çağdaş dönemlerden seçilmiş birer eser olmak üzere toplam dört adet solo piyano eseri ve bu eserlerin araştırmacı tarafından yapılan dört el uyarlamalardan elde edilmiştir. İlk etapta çevrimiçi program üzerinden 6 (altı) öğretim elemanı ile solo eserlerin dört el piyano uyarlamalarına ilişkin görüşme yapılmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Daha sonra uzman görüşleri ile belirlenmiş olan solo eserler, Musescore3 adlı nota yazım programı kullanılarak, hazırlanan çalışma yöntemi ile dört el için uyarlanmıştır. Ele alınan dört eserin form ve armonik incelemeleri yine içerik analizi yöntemiyle yapılarak, çalışmanın sonunda ise likert tipi anket aracı ile uzmanların tekrar değerlendirmesi alınmıştır. Araştırmanın sonucunda uzman görüşlerine göre yapılan dört el uyarlamalarda; eserlerin form yapılarına bağlı kalındığı, armonik yapılarının ve teknik özelliklerinin korunduğu, kullanılan parmak numaralarının ve müzikal ifadelerin uygun olduğu ve piyanistik açıdan elverişli oldukları yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise birlikte müzik yapmak ve müzikal anlamda bireyin gelişimine katkısı olması bakımından; düzeye uygun repertuvar eksikliği durumlarında geliştirilen dört el piyano uyarlama yönteminin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop an exemplary method for adapting piano pieces to four-handed pieces and also to pioneer studies to contribute to the four-hand piano repertoire. In the research, a total of four solo piano pieces, some of which were selected from 6 (six) instructors whose opinions were taken on four-hand piano teaching, and the other part was selected from the Baroque, Classical, Romantic and Contemporary periods, and these pieces were made by the researcher. derived from the adaptations. At the first stage, 6 (six) instructors were interviewed about the four-hand piano adaptations of solo pieces through th eonline program andanalyzed by content analysis method. Later, the solo pieces, which were determined by expert opinions, were adapted for fou rhands with the prepared study method by using the musical notation program called Musescore3. Form and harmonic analyzes of the four pieces discussed were made again with the method of content analysis, and at the end of the study, the specialists were re-evaluated with a Likert type questionnaire. As a result of the research, in the four-hand adaptations made according to specialist opinions; it was concluded that the forms of the pieces were adhered to, their harmonic structures and technical features were preserved, the finger numbers and musical expressions used were appropriate and they were suitable in terms of pianism. As a result of theresearch, in terms of making music together and contributing to the development of the individual in a musical sense; it is suggested to use the four-hand piano adaptation method developed in cases where there is a lack of repertoire suitable for the level.