Tip 2 Diyabet hastalarında psikolojik, sosyal ve çevresel faktörlerin diyabet öz yönetimine ve hastalık sonuçlarına etkisi
The impact of psychological, social, and environmental factors on diabetes self management and health outcomes in patients with Type 2 Diabetes
  1. Tez No: 982735
  2. Yazar: EREN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tip 2 diyabet hastalığının görülme sıklığı ve mortalitesi (ölüm oranı) artmaktadır. Tip 2 diyabete bağlı komplikasyonlar tıbbi, psikolojik ve sosyal sorunları beraberinde getirmektedir. Etkili diyabet öz yönetimi komplikasyon gelişimini, mortaliteyi ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyebilmektedir. Diyabet öz yönetimine ve yaşam kalitesine etkileyen önemli faktörler arasında hastalık bilişleri, duygu düzenleme, depresyon, anksiyete ve sosyal-ekolojik modelde yer alan destekleyici çevre sayılabilir. Bu çalışmanın amacı, Öz Düzenlemede Sağduyu Modeli (ÖDSM) çerçevesinde hastalık bilişlerinin duygu düzenleme güçlüğü, depresyon ve anksiyete üzerinden diyabet öz yönetimi ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemek; sosyal ekolojik model kapsamında çevresel faktörlerin diyabet öz yönetimi ve yaşam kalitesiyle ilişkisini değerlendirmek; bu amacı test etmek için yeni bir ölçme aracı geliştirmektir. . Araştırmanın ilk aşamasında bireylerin sağlıklı besinlere, spor ve fiziksel aktivite alanlarına, toplu taşımaya, sağlık hizmetlerine, ilaçlara ve tıbbi ölçüm araçlarına fiziksel ve ekonomik erişimini, bu olanaklardan memnuniyet düzeyini değerlendiren“Hastalık Öz Yönetiminde Çevresel Faktörler Ölçeği”(HÖYÇFÖ) geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise yukarıda bahsedilen değişkenlere ilişkin modeller test edilmiştir. İlk aşamanın örneklemini kardiyovasküler hastalıklar, diyabet hastalığı, obezite ve metabolik sendromdan en az birine sahip 212 katılımcı oluşturmuştur. İkinci aşamanın örneklemini ise Tip 2 Diyabet tanısı olan 129 kişi oluşturmuştur. Her iki aşamada sosyo-demografik ve klinik bilgi soru formu, hastalık öz yönetiminde çevresel faktörler ölçeği (HÖYÇFÖ), maddi ve sosyal yoksunluk düzeyi ölçümü, yaşam kalitesi için SF-36 kısa form, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADÖ) kullanılmıştır. İkinci aşamada bu ölçümlere ek olarak, kısa hastalık algısı ölçeği (KHAÖ), diyabet özbakım aktiviteleri anketi (DÖAA), ilaç uyumunu bildirim ölçeği (İUBÖ), duygu düzenleme güçlüğü ölçeği-kısa form (DDGÖ-16), kullanılmıştır. Birinci aşamada geçerlik ve güvenirlik analizleri; ikinci aşamada ise yol modellerini test etmek için yapısal eşitlik modeli / yol analizi gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamanın bulgularında, açımlayıcı faktör analizi (AFA) sonuçlarına bağlı olarak HÖYÇFÖ'den sağlıklı besinlere erişim (üç madde) ve ilaca ekonomik erişim maddeleri çıkarılmıştır. Ölçeğin son hali 16 madde ve dört faktörlü (tıbbi hizmet, spor olanakları, toplu taşıma, fiziksel aktivite alanları) bir yapı göstermiştir. Ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Doğrulayıcı faktör analizinde (DFA) ise model uyum iyiliği istatistikleri kabul edilebilir sınır altında olsa da sınıra yakındır. Bu sonuçlar, yeni geliştirilen bir ölçek için kabul edilebilirdir. Bulguların ikinci kısmında çevresel faktölerin yaşam kalitesi-fizksel bileşeni (YKFB) ve depresyonu yordadığı görülmüştür. Depresyonun ise yaşam kalitesi-fiziksel bileşeni ve diyet davranışı üstünde anlamlı etkisi görülmüştür. Çevresel faktörler ile yaşam kalitesi-fiziksel bileşeni arasında depresyonun dolaylı etkisi olduğu bulunmuştur. Hastalık bilişlerinin yaşam kalitesi fiziksel bileşen, duygu düzenleme güçlüğü, depresyon ve anksiyete ile ilişkili olduğu; bu değişkenlerin yaşam kalitesinin hem fiziksel hem mental bileşenleri üzerinde aracılık etkisi gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca hastalık bilişlerinin ilaç uyumu üstünde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Hastalık bilişleri ile diyet davranışı arasında duygu düzenleme güçlüğü ve depresyon aracılık etkisi göstermiştir. Bulgular, Tip 2 Diyabet hastalığında bireylerin yaşam kalitesinin hem çevresel faktörlerden hem psikolojik faktörlerden etkilendiğini; diyet davranışının ve ilaca uyumun psikolojik faktörlerle ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of Type 2 Diabetes and diabetes-related mortality has been steadily increasing. Complications of Type 2 Diabetes bring about significant medical, psychological, and social challenges for patients. Effective diabetes self-management among individuals living with Type 2 Diabetes can delay the onset of complications and diabetes-related mortality, while also enhancing their quality of life. Some of the key factors influencing diabetes self-management and quality of life include illness cognitions, emotion regulation, depression, anxiety and enabling environment that is emphasized by the socio-ecological model. The aim of this study is to examine, within the framework of the Common-Sense Model of Self-Regulation, the relationships between illness cognitions and diabetes self-management and quality of life through emotion regulation difficulties, depression, and anxiety; to evaluate, the associations between enabling environmental factors and diabetes self-management and quality of life; and to develop a new measurement instrument to test these relationships. In the first phase of the study, the Environmental Factors in Illness Self-Management Scale (EFISMS) was developed to assess individuals' physical and economic access to healthy foods, sports and physical activity facilities, public transportation, health care services, medications, and self monitoring devices, as well as their level of satisfaction with these services. In the second phase of the study, models concerning the relationships among the aforementioned variables were tested. The sample of the first phase consisted of 212 participants diagnosed with at least one of the following conditions: cardiovascular diseases, diabetes mellitus, obesity, or metabolic syndrome. The sample of the second phase comprised 129 individuals with a diagnosis of Type 2 diabetes. In both phases, a sociodemographic and clinical information questionnaire, the Environmental Factors in Illness Self-Management Scale (EFISMS), a measure of material and social deprivation, the Short Form-36 Health Survey for quality of life, and the Hospital Anxiety and Depression Scale were administered. In the second phase, the Brief Illness Perception Questionnaire, the Diabetes Self-Care Activities Questionnaire, the Medication Adherence Report Scale, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form were added to measurement. Validity and reliability analyses were conducted in the first phase, whereas structural equation modelling/path analysis was performed in the second phase to test the proposed path models. Findings from the first phase indicated that, based on the results of exploratory factor analysis (EFA), items related to access to healthy foods (three items) and economic access to medication were removed from the Environmental Factors in Illness Self-Management Scale. The final version of the scale comprised 16 items and demonstrated a four-factor structure, namely health care services, sports facilities, public transportation, and physical activity areas. The scale was found to be a valid and reliable measurement instrument. Although confirmatory factor analysis (CFA) fit indices were slightly below the acceptable thresholds, they were close to the acceptable range, which is considered acceptable for a newly developed scale. In the second set of findings, environmental factors were found to predict the physical component of quality of life and depression. Depression, in turn, showed a significant effect on the physical component of quality of life as well as on dietary behavior. A significant indirect effect of depression was identified in the relationship between environmental factors and the physical component of quality of life. Illness cognitions were found to be associated with the physical component of quality of life, emotion regulation difficulties, depression, and anxiety, and these variables exhibited mediating effects on both the physical and mental components of quality of life. In addition, illness cognitions showed a significant effect on medication adherence. Emotion regulation difficulties and depression were found to mediate the relationship between illness cognitions and dietary behavior. In conclusion the findings demonstrated that, in Type 2 diabetes, individuals' quality of life is influenced by both environmental and psychological factors; dietary behavior and medication adherence is associated with psychological factors.