Geçici ankrajlı derin kazılarda deprem etkisinin incelenmesi
Investigation of earthquake effect in deep excavations with temporary anchors
- Tez No: 803443
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deprem riski taşıyan kentlerimizde yaygınca ankrajlı derin kazı projeleri yapılmakta ve bu projelerde geçici ankrajlı iksalar uygulanmaktadır. Kazı süresi boyunca kazı yüzeylerini desteklemek maksadı ile yapılan geçici ankrajlı derin kazı iksalarında dinamik analiz yapılmamaktadır. Bu çalışmada geçici ankrajlı derin kazı iksalarında olası bir deprem etkisinin oluşturacağı güvenlik durumunu değerlendirmek için İstanbul'da farklı zemin özelliklerine sahip iki bölgede (Kurtköy ve Üsküdar'da), tasarlanan ankrajlı destek sistemleri için statik çözümlere ilave dinamik analizler yapılmıştır. Bu analizlerde, her bir lokasyonun koordinatlarına ait Türkiye Deprem Tehlike Haritası (TDTH) web uygulamasında değişik deprem tasarım ve zemin sınıfları tanımlanarak farklı tasarım değerleri elde edilmiştir. Bununla birlikte, analizlerde kullanılan TDTH sismik tasarım spektral ivme değerleri yanında, çalışma konusu sahaların zemin profilleri ve zemin parametreleri kullanılarak her bir parsel için DeepSoil V7.0 programı ile tepki analizleri ve dört ayrı ivme azalım denklemleri ile spektral ivme değerleri hesaplanmıştır. Elde olunan bu farklı tasarım ivme değerleri ile ön germeli iksa sistemleri Plaxis sonlu elemanlar programı ile modellenmiş ve dinamik analizler yapılmıştır. Ayrıca, oluşturulan bu tasarım ivme veri seti için Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY-2018) belirtilen farklı eşdeğer deprem azaltma katsayısı (r) değerleri (r=1, 1.5, 2) kullanılmış ve geçici ankrajlı iksa sistemleri için güvenlik sayıları elde edilmiştir. Elde olunan güvenlik sayıları ve ön germeli ankraj yüklerindeki değişimler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anchored deep excavation projects are commonly carried out in our cities with earthquake risk, and temporary anchored shoring method is applied in these projects. During the excavation period, dynamic analysis is not performed in deep excavation shoring with temporary anchors to support the excavation surfaces. In this study, dynamic analyses in addition to the static solutions were carried out for the anchored support systems designed in two regions (Kurtköy and Üsküdar) with different soil properties in Istanbul in order to evaluate the risk situation that a possible earthquake effect would be created in deep excavation shoring with temporary anchors. In these analyses, different design values were obtained by defining different earthquake designs and soil classes in the Turkey Earthquake Hazard Map (TDTH) web application of the coordinates of each location. In addition to the TDTH seismic design spectral acceleration values used in the analyses, the response analyses for each parcel using the own soil profiles and soil parameters of the study areas by the DeepSoil V7.0 software and using four different acceleration attenuation equations to obtain the spectral acceleration values were calculated. With these different design acceleration values obtained, prestressed shoring systems were modeled with the Plaxis finite element software, and dynamic analyzes were made. In addition, different“equivalent earthquake reduction coefficient (r) values”(r=1, 1.5, 2) specified in the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) were used for this design acceleration dataset, and the safety numbers for temporary anchored shoring systems were used. Obtained safety factors and the changes in prestressed anchor loads have been compared.