Endometriyal yer kaplayıcı patolojilerde, salin infüzyon sonohisterografisi ile 3. basamak deneyimlerimiz
Our tertiary care setting experiences in endometrial space occupying pathologies with saline infusion sonohysterography
  1. Tez No: 803456
  2. Yazar: ZINAR SERHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Endometriyalkaviteyi değerlendirmek için görüntüleme çalışmaları yıllar içerisinde gelişme göstermiştir. Endometriyalkavite; ultrasonografi, salininfüzyonsonohistergorafi, histeroskopi, manyetik rezonans görüntülemeve bilgisayarlı tomografiile değerlendirilebilmektedir. Çalışmamızda kliniğimize anormal uterin kanama şikayetiyle başvuran ve/veya transvajinal ultrason ile muayenede endometriyal patoloji saptanan hastalara ileri tetkik amaçlı yapılan sonohisterografi sonuçlarını transvajinal ultrasonografi ve histeroskopiile birliktehistopatolojik doku tanılarıyla kıyaslayarak bu yöntemlerin doğruluk oranlarını saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında üçüncü basamak bir merkez olan SBÜ Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniğine anormal uterin kanama şikayeti ile başvuran ve/veya muayenede endometriyal yer kaplayıcı patoloji şüphesi olan, yaşları 18-70 arasında değişen 142 kadın hasta ile yapılmıştır. Transvajinal ultrasonografideendometriyal patoloji şüphesi olan ve anormal uterin kanama nedeniyle endometriyal örnekleme endikasyonu olan tüm hastalara salininfüzyonsonohisterografi, histeroskopi ve endometriyal örnekleme yapılmıştır. Gerekli karşılaştırmalar ve istatiksel değerlendirmeler için SPSS versiyon 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Olguların salininfüzyonsonohisterografi, histeroskopi ve transvajinal ultrason ile değerlendirmesinde rapor edilen tanıların, histopatolojik doku tanılarıyla uyumu incelenmiştir. Buna göre sonohisterografide 120 hasta (%84,5), histeroskopide 129 hasta (%90,9) vetransvajinal ultrasonografide 102 hastanın (%71,8) sonuçları histopatolojik sonuçlarla uyumlu gelmiştir.Görüntüleme yöntemlerinin tanısal etkinliğine bakıldığında tüm patolojilerin değerlendirilmesindesonohisterografinin duyarlılığının %95,6, özgüllüğünün %72,4, pozitif prediktif değerinin %93,1, negatif prediktif değerin ise %80,8 olduğu saptanmıştır. Buna karşın histeroskopide duyarlılık %97,3, özgüllük %76,7, pozitif prediktif değeri %94, negatif prediktif değer ise %88,5 olarak hesaplanmıştır. Transvajinal ultrasonografinin tüm olgularda duyarlılığı %87,8, özgülüğü %44,4, pozitif prediktif değeri %87 ve negatif prediktif değeri%46,2 olarak görülmüştür. Olguların sonohisterografininendometriyal polipler için tanısal doğruluk değerleri %92,1 duyarlılık, %68,5 özgüllük, %82,7pozitif prediktif değer ve %84,1 negatif prediktif değer olarak saptanmıştır. Salininfüzyonsonohisterografi ve histeroskopinin birlikte değerlendirilerek patoloji türlerini ayırt etme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna göre histeroskopide saptanan bir patolojinin, patolojik tanıyı ayırt etme olma olasılığı 38,71 daha fazla iken (p:
Özet (Çeviri)
Aim: Imaging studies for evaluating the endometrial cavity have shown advancements over the years. The endometrial cavity can be assessed using ultrasound, saline infusion sonohysterography, hysteroscopy, magnetic resonance imaging, and computed tomography . In our study, we aimed to determine the accuracyrates of these methods by comparing the results of sonohysterography performed for further evaluation in patient spresenting with abnormal uterine bleeding and/or endometrial pathology detected during transvaginal ultrasound examination, with transvaginal ultrasound and hysteroscopy, along with histopathological tissue diagnoses. Materials and Methods: Our study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology Clinic of SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, a tertiary care center, between January 2022 and December 2022. It included 142 female patients aged between 18 and 70 years who presented with complaints of abnormal uterine bleeding and suspected endometrial occupying pathology during examination. Saline infusion sonohysterography, hysteroscopy, and endometrial sampling were performed for all patients with suspected endometrial pathology on transvaginal ultrasound and those with indications for endometrial sampling due to abnormal uterine bleeding. The SPSS version 25.0 software was used for necessary comparisons and statistical evaluations. Results: The concordance between the reported diagnoses in saline infusion sonohysterography, hysteroscopy, and transvaginal ultrasound evaluations of the cases was examined in relation to histopathological tissue diagnoses. Accordingly, the results of 120 patients (84.5%) in sonohysterography, 129 patients (90.9%) in hysteroscopy, and 102 patients (71.8%) in transvaginal ultrasound were found to be consistent with the histopathological results. When evaluating the diagnosticefficacy of imaging methods for all pathologies, the sensitivity of sonohysterography was determined to be 95.6%, specificity 72.4%, positive predictive value 93.1%, and negative predictive value 80.8%. On the other hand, hysteroscopy had a sensitivity of 97.3%, specificity of 76.7%, positive predictive value of 94%, and negative predictive value of 88.5%. The sensitivity of transvaginal ultrasound in all cases was 87.8%, specificity 44.4%, positive predictive value 87%, and negative predictive value 46.2%. The diagnostic accuracy values of sonohysterography for endometrial polyps were determined to be 92.1% sensitivity, 68.5% specificity, 82.7% positive predictive value, and 84.1% negative predictive value. The impact of combining saline infusion sonohysterography and hysteroscopy in distinguishing betweent ypes of pathologies was examined.