Duygusal özgürleşme tekniği'nin covıd-19 hastalarına bakım veren hemşirelerin kaygı düzeylerine etkisi
The effect of emotional freedom technique of nurses caring for covid-19 patients on anxiety levels
- Tez No: 803475
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Duygusal Özgürleşme Tekniğinin COVID-19 hastalarına bakım veren hemşirelerin kaygı düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü türdeki araştırma 12.03.2021/12.08.2021 tarihleri arasında, İstanbul Anadolu yakasında Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Avrupa yakasında bulunan Şehir Hastanesinin COVID-19 servislerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklemi; deney grubu 50 ve kontrol grubu 50 toplam 100 hemşire oluşturdu. Veriler Hemşire Kişisel Bilgi Formu, Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Subjektif Deneyim Birimi/ Subjective Units of Experience aracılığıyla toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik analizler için gruplarda normal dağılım varsayımı Kolmogrow Smirnow testi ile Deney ve kontrol grubundaki benzerlikler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu) ise Mann Whitney U testi ve Pearson Ki kare testi ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırma kapsamdaki hemşirelerin yaş ortalaması 26,35 (±4,62), ortalama çalışma süresi 39,01 (±52,16) ay, COVID-19 Servisinde ortalama çalışma süresi ise 9,17 (±1,88) ay olarak belirlendi. Ortalama durumluk kaygı düzeyi 51,49 (±10,34); ortalama sürekli kaygı düzeyi 47,03 (±8,46) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the effect of Emotional Freedom Technique on the anxiety levels of nurses who care for COVID-19 patients. Materials and Methods: The randomized controlled type study was carried out between 12.03.2021/12.08.2021 in the COVID-19 services in Istanbul. Sample; 50 in the experimental group and 50 in the control group consisted of a total of 100 nurses. Data were collected through Nurse Personal Information Form, Spielberger State-Trait Anxiety Inventory, Subjective Units of Experience. In the evaluation of the data, Kolmogrow Smirnow test, Mann Whitney U test and Pearson Chi-square test for analysis. Results: The mean age of the nurses included in the study was 26.35 (±4.62) years, the average working time was 39.01 (±52.16) months, and the mean working time in the COVID- 19 Service was 9.17 (±1.88) months. determined. The mean state anxiety level was 51.49 (±10.34); mean trait anxiety level was 47.03 (±8.46).