Farklı sürelerde uygulanan crossfıt antrenmanlarının sedanter bireylerde fiziksel fizyolojik ve motorik parametreler üzerine etkisi
The effect of crossfit training applied in different times on physical physiological and motoric parameters in sedential individuals
- Tez No: 803477
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, farklı sürelerde uygulanan crossfit antrenmanının sedanter bireylerde fiziksel ve motorik parametereler üzerine etkisini incelemek amacı ile planlanmıştır. Çalışma, 28 sağlıklı katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar 17'si Erkek ve 11'i kadın olan sedanter bireylerdir. Bireylerin boy uzunluğu, vücut analizi bilgileri kaydedilmiştir. Bireylerin sıçrama performans ölçümleri Smart Speed Jump cihazı matı ile, Sırt, Bacak ve Pençe kuvvetinin değerlendirilmesi dinamometreler ile ölçülmüştür. Motorik parametreler, bir dakikalık maksimum tekrar mekik ve şınav testi ve barfikste asılı kalma süreleri ile kayıt altına alınmıştır. Testler çalışmanın başında, 4. Haftanın sonunda ve 8. Haftanın sonunda yapılmış ve veriler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows that crossfit training applied at different durations in sedentary individuals it was planned with the aim of studying the effect on physical and motor parameters. The study was conducted on 28 healthy participants. The participants are 17 of them Male and 11 of them they are sedentary individuals who are women. Height length of individuals, body analysis information it has been recorded. Jump performance measurements of individuals Smart Speed Jump device evaluation of Back, Leg and Paw strength with mat, with dynamometers it has been measured. Motoric parameters, one-minute maximum repeat sit-ups and push-ups it was recorded with the test and the hanging time in the bar. Tests of the study at the beginning, 4. At the end of the week and 8. It was made at the end of the week and the data it has been recorded. Body mass index among groups that do 4-week and 8-week crossfit training Dec.