Sıçan modelinde oluşturulan donuk omuz sendromunda melatoninin hastalığın sonuçları üzerindeki etkisi
The effect of melatonin on the frozen shoulder syndrome results in the rat model
  1. Tez No: 803478
  2. Yazar: SERHAT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SEMİH DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiopathology, Histology and Embryology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Güncel tıpta kullanımı popülerleşen melatoninin fibrozis üzerindeki önleyici etkisinin patofizyolojik olarak fibrozis temelli bir ortopedik rahatsızlık olan donuk omuz sendromunda değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 30 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan üzerinde ilk olarak cerrahi işlem ile modelleme yapıldı. Donuk omuz sendromu tüm sıçanlarda geliştirildikten sonra sıçanlar üç ayrı gruba ayrıldı. Birinci gruba melatonin reseptör antagonisti olan luzindole, ikinci gruba melatonin intraperitoneal olarak günlük verildi. Üçüncü gruba ise herhangi bir müdahale yapılmadı. Birinci ve üçüncü gruba 12 adet, ikinci gruba ise 6 adet sıçan seçildi. Sekiz haftalık takibin ardından her gruptan sıçan sayısının yarısı kadar deney hayvanı sakrifiye edilerek omuzları patolojik olarak incelendi. Sekizinci hafta sonrasında tüm gruplarda sağ kalan hayvanlara melatonin günlük olarak intraperitoneal olarak verilmeye başlandı. On altıncı hafta itibariyle tüm sağ denekler sakrifiye edilerek histopatolojik incelemeye gönderildi. Bulgular: Histopatolojik incelemeler sonucunda 8. hafta incelemelerinde grup 1' de yüksek şiddette fibrozis görülme oranı anlamlı şekilde yüksek bulundu(p:0,038). On altıncı haftada yapılan histopatolojik incelemeler sonucunda gruplar arasında fibrozis düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı bir fark bulunamadı. Grupların kendi içlerinde yapılan 8nci ve 16ncı haftalardaki kıyaslamalar göz önüne alındığında grup 1'deki 8.hafta fibrozis düzeyi, 16.haftadan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p:0.014; p0.05). Sonuç: Melatonin hormonu anti-fibrotik, anti-inflamatuar ve antioksidan etkileriyle ön plana çıkan ve fibrozis üzerindeki etkisi sayesinde donuk omuz sendromunda tedavi amaçlı kullanılabilecek bir moleküldür.
Özet (Çeviri)
Aim: The frozen shoulder syndrome is a shoulder pathology primarily based on the fibrosis of the shoulder capsule. Melatonin on the other hand is a promising molecule which is getting more and more popular recently. Research of benefits of utilization of melatonin on the frozen shoulder syndrome has been aimed. Materials and Methods: 30 female Sprague-Dawley were used in this study. All rats underwent surgical procedure to form the frozen shoulder syndrome. After whole group had developed frozen shoulder syndrome, the rats divided in 3 groups. First and third groups were composed of 12 rats, on the other hand second group contained 6 rats. For the first 8 weeks; the first group recieved daily luzindole(a melatonin receptor antagonist), second group recieved daily melatonin. Third group did not recieved any medical intervention. After the first 8 weeks, half of the number of animals of all groups have sacrificied and underwent histopathological examination. From that moment on all the vivid rats recieved daily intraperitoneal melatonin. At the 16th week entire animals were sacrificied and underwent histopathological assesment. Results: According to histopathological assesments, at 8th week 1st group had statistically significant rate of severe fibrosis (p:0,038). Considering the histopathological investigations made at the 16th week there were no significant difference between groups at the levels of fibrosis. When comparing the groups within themselves; 8th and 16th week comparisons demonstrate that 1st group has significantly high fibrosis level (p:0.014; p0.05). Conclusion: Melatonin hormone is prominent in anti-fibrotic, anti-inflammatory and anti-oxidant effects. Use of melatonin in the frozen shoulder syndrome on rats results with favorable histopathological outcomes.