Sıçanlarda oluşturulan kronik rotator manşet yırtığının eşlik ettiği donuk omuz modelinde;tamirin zamanlamasının ve cerrahi sonrası mobilizasyonun rotator manşet tamiri sonuçlarına etkisi(histolojik & immunohistokimyasal & biyomekanik çalışma)
The effect of repair timing and post-surgical mobilization on rotator cuff repair outcomes in a frozen shoulder model accompanied by chronic rotator cuff tear in rats (histological & immunohistochemical & biomechanical study)
  1. Tez No: 872874
  2. Yazar: BERKAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEMİH DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Donuk omzun eşlik ettiği rotator manşet yırtığında cerrahi zamanlaması ve rehabilitasyon protokolleri literatürde bir tartışma konusudur. Çalışmanın amacı, donuk omuz modellemesinde eşzamanlı oluşturulan kronik rotator manşet yırtığının, hareketlerin kısıtlandığı (Donmuşluk fazı) dönemde ve hareketlerin açılmaya başladığı (Çözülme fazı) geç dönemde farklı rehabilitasyon (bandaj ile immobilizasyon ve kafes içi serbest aktive ile mobilizasyon) protokolleri ile kemik tendon bileşkesi üzerine etkilerinin histolojik, immunhistokimyasal ve biyomekanik açıdan incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada power analizi ve etik kurul onayının ardından 56 Sprague -Dawley erkek 12 haftalık sıçanlar kullanıldı. Donuk omuz modellemesi için 3 haftalık alçı ile immobilizasyon protokolü uygulandı. 0. hafta alçılama öncesinde rotator manşet yırtığı modeli oluşturuldu. 1. gruba 3. haftada (Donmuşluk fazı), 2. gruba 6. haftada (Çözülme fazı) rotator manşet tamiri yapıldı. İmmobil takip edilecek gruptaki sıçanlar 2 hafta Vertrap ve alçı pamuğu ile bandajlanarak takip edildi. Sıçanlar sakrifiye edildikten sonra incelemeleri yapıldı. Bulgular: Sağ omuz 0. ve 3. hafta abdüksiyon açıları ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Tüm sıçanlarda 3. hafta alçıları açıldıktan sonra sağ omzun adduksiyon ve iç rotasyonda, dirseğin fleksiyonda ve pronasyonda olduğu görüldü. Bu postür yemin eden sıçan bulgusu olarak tarif edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The timing of surgery and rehabilitation protocols for rotator cuff tears accompanied by frozen shoulder is a topic of debate in the literature. The aim of this study is to investigate the effects of different rehabilitation protocols (immobilization with bandage and mobilization with free activation within the cage) on the bone-tendon junction histologically, immunohistochemically, and biomechanically during the frozen phase (when movements are restricted) and the thawing phase (when movements begin to improve) in a model of frozen shoulder with a concomitant chronic rotator cuff tear. Matherials and Methods: After power analysis and ethics committee approval, 56 twelve-week-old male Sprague-Dawley rats were used in the study. A three week cast immobilization protocol was applied for frozen shoulder modeling. The rotator cuff tear model was created at week 0, before casting. Rotator cuff repair was performed at week 3 (frozen phase) for group 1 and at week 6 (thawing phase) for group 2. The rats in the immobilization group were followed up for 2 weeks with bandaging using Vertrap and cast padding. After the rats were sacrificed, they were examined histologically with the Bonar scoring system, immunohistochemically with semiquantitative measurement, and biomechanically for fail load and stiffness. Results: No statistically significant difference was observed between the groups in the right shoulder abduction angle measurements at weeks 0 and 3 (p>0.05). After the casts were removed at week 3 in all rats, the right shoulder was observed to be in adduction and internal rotation, with the elbow in flexion and pronation. This posture was described as 'the swearing rat' finding.