65 yaş üstü kişilerde COVID-19 pandemi döneminde mental iyi oluş hali ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investıgation of mental-wellbeing and associated factors during the COVID-19 pandemic period in people aged 65 years and over
  1. Tez No: 803481
  2. Yazar: ZEYNEP AYŞEN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FULDEN SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
65 Yaş Üstü Kişilerde COVID-19 Pandemi Döneminde Mental İyi Oluş Hali ve İlişkili Faktörlerin Araştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi dönemi gibi, kişilerin psikolojik, mental ve fiziksel olarak etkilendikleri süreçlerde 65 yaş üstü kişilerin mental iyi oluş hallerinin kişisel verilerinin yanında sarkopeni ve kırılganlık gibi yaşla ilişkili faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Konak Kültür 1 No'lu ASM 3519001 No'lu hekime kayıtlı olan 194 kişi kesitsel olarak incelenmiştir. Bu kişilerle veri toplama aracı olarak araştırma değişkenleri doğrultusunda hazırlanan 4 bölümden oluşan anket çalışması yapılmıştır. Kişisel veri formu, WEMİOÖ-KF (Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu), Frail Kırılganlık Ölçeği ve SARC-F. Veriler SPSS 23,0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Değerlendirilen sonuçlar için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi ölçümsel değişkenler tanımlayıcı istatistik olarak verilmiştir. Ölçümsel verilerin normal dağılıma uygunluklarını değerlendirmek için One-Sample Kolmogorov Simirnov testi kullanılmış ve sonucunda verilerin normal dağılıma uymadıkları saptanmıştır. Mann Whitney U testi ve Kruskal-wallis testi bağımsız grupların ölçümsel verilerini karşılaştırmak için kullanılmıştır. Posthoc analizlerde Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Spearman testi ile ölçümsel verilerin birbiriyle korelasyonu değerlendirilmiştir. Bağımsız gruplarda ki-kare testi kullanılarak kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Investigation Of Mental-Wellbeing And Associated Factors During The COVID-19 Pandemic Period İn People Aged 65 Years And Over Objective: The purpose of this study is to evaluate the relationship between the mental well-being of people over the age of 65 years and age-related factors such as sarcopenia and frailty, as well as personal data, during the period when people are affected psychologically, mentally and physically, such as in the COVID-19 pandemic period. Method: A cross-sectional examination was performed on 194 persons registered at the Konak Kültür Family Health Center, Doctor No. 1 No. 3519001. The data were collected using the Introductory Information Form, SWEMWBS (Short Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale), Fraility Index, and SARC-F (A Simple Questionnaire To Rapidly Diagnose Sarcopenia). The data were evaluated in the SPSS 23.0 statistical package program. For evaluated resuls measurement variables such as mean, standard deviation, minimum and maximum are given as descriptive statistics. One-Sample Kolmogorov Smirnov test was used to evaluate the conformity of the measurement data to the normal distribution and it was found that the data did not comply with the normal distribution. Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used to compare the measurement data of independent groups. Bonferroni correction was made for post hoc analysis. The correlation of the measurement data with each other was evaluated with the Spearman test. The differences between the ratios of categorical variables were analyzed using the Chi-square test in independent groups.