Kliniğimizde takip edilen erken ve geç başlangıçlı intrauterin gelişme geriliği olgularının perinatal sonuçları
PERINATAL RESULTS OF EARLY AND LATE ONSET INTRAUTERINE GROWTH RESTRICTION CASES FOLLOWED UP IN OUR CLINIC
  1. Tez No: 803480
  2. Yazar: NAZAN AKGÜN KORUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; erken ve geç başlangıçlı İUGG (intrauterin gelişme geriliği) olan olguları perinatal sonuçları bakımından karşılaştırarak bu hastaların yönetimine ve literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ekim 2018-Haziran 2022 tarihleri arasında SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Delphi kriterlerine göre İUGG tanısı konulmuş, takip edilmiş ve doğumu planlanmış, 104 anne ve fetüsün retrospektif incelenmesiyle yapılmıştır. Hastalar tanı konulduğu haftaya göre ikiye ayrıldı. Bu iki grubun genel tanımlayıcı özellikleri, ultrason bulguları, antenatal takip bulguları, neonatal dönem bulguları ve annenin doğum öncesi laboratuvar parametreleri kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızda olguların %33,7'sinin (n=35) EB-İUGG iken; %66,3'ünün (n=69) GB-İUGG olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to make contribution to patient management and knowledge about IUGR (Intrauterine growth retardation) pregnancies by comparing perinatal outcomes of early and late onset IUGR Material and method: This study was carried out retrospectively by examining 104 pregnant women and fetuses who were diagnosed with IUGR according to Delphi criteria, followed up and delivered at SBU Kocaeli Derince Training and Research Hospital between October 2018 and June 2022. The patients were divided into two groups according to the week they were diagnosed. General descriptive features of these two groups, ultrasound findings, antenatal follow-up findings, neonatal period findings and maternal prenatal laboratory parameters were compared. Results: In our study, 33.7% (n=35) of the cases were early onset IUGR; 66.3% (n=69) of them had late onset IUGR. The smoking rate of cases with late onset IUGR was found to be higher.