Kurumsal iletişimde sosyal medya kullanımı: Konya'daki devlet üniversitelerinin hesaplarının içerik analizi ve etkileşim bağlamında karşılaştırması
The use of social media in corporate communication: Comparison of state universities accounts in Konya in the context of content analysis and interaction
- Tez No: 803516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKAM YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya çok sayıda kurumun iletişim faaliyetlerini yürüttüğü bir mecra haline gelmiştir. Özellikle zaman ve mekândan bağımsız, ücretsiz, anlık bildirimle çift yönlü iletişimi sağlamasından dolayı üniversitelerin de kurumsal iletişim faaliyetlerinde tercih edilen bir araç olmuştur. Bu doğrultuda çalışmada; üniversitelerin kurumsal iletişim faaliyetlerinde sosyal medya kullanımlarını incelemek için Konya'da bulunan üç devlet üniversitesi örneklem olarak alınmıştır. Üniversitelerin Resmi Twitter ve Instagram hesaplarının 1 Eylül 2022- 28 Şubat 2023 tarihleri arasındaki 6 aylık süreçte yaptıkları paylaşımları, Grunig ve Hunt'ın Halkla İlişkilerin Modelleri temel alınarak bir nitel araştırma metodu olan içerik çözümlemesiyle analiz edilmiştir. Çalışmada, üniversitelerin sosyal medyayı nasıl kullandıkları ortaya konulmuştur. Bulgular ışığında, devlet üniversitelerinin sosyal medya kullanımlarında belirgin bir farklılık göze çarpmamıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesi; paylaşım, beğeni, retweet ve yorum gibi etkileşimi sağlayan unsurları bakımından değerlendirildiğinde, sosyal medyayı en aktif kullanan üniversite olmuştur. Üniversitelerin sosyal medya kullanımlarını Grunig ve Hunt'ın Halkla İlişkilerin Dört Modeline göre incelendiğinde; Kamuoyu Bilgilendirme Modelini benimsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media, which has been widely used in recent years, has become a medium where many institutions carry out communication activities. It has become a preferred tool in corporate communication activities of universities, especially since it provides free, two-way communication with instant notification, independent of time and place. In this direction, in the study; In order to examine the use of social media in the corporate communication activities of universities, three state universities in Konya were taken as samples. The posts of the Official Twitter and Instagram accounts of the universities in the 6-month period between September 1, 2022 and February 28, 2023 were analyzed by content analysis, a qualitative research method, based on Grunig and Hunt's Public Relations Models. In the study, it was revealed how universities use social media. In the light of the findings, no significant difference was observed in the use of social media by public universities. Necmettin Erbakan University; When evaluated in terms of elements that provide interaction such as sharing, likes, retweets and comments, it has been the university that uses social media most actively. When the social media usage of universities is examined according to Grunig and Hunt's Four Models of Public Relations; It was observed that they adopted the Public Information Model.