Akromegali hastalarında kolon polibi gelişimine etki eden prediktif faktörler
Predictive factors influencing colon polyp development in acromegaly patients
- Tez No: 803560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Akromegalide yüksek büyüme hormonu (GH) ve uyardığı yüksek insülin benzeri büyüme faktörü -1 (IGF-1)'in tetiklediği hücre büyümesine bağlı olarak neoplastik olayların artış gösterdiği düşünülmektedir. Hastalarda kolon polibi ve kolon kanseri gelişme riskinin genel popülasyona göre daha yüksek olduğu gözlemlendiği için akromegali takip ve tedavi kılavuzları bu hastaların periyodik olarak taranması konusunda öneriler sunmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğimizde takip edilen akromegali hastalarında kolon polip gelişimine etki eden prediktif faktörleri belirlemek ve son yıllarda antineoplastik etkileri ile öne çıkan metforminin kolon polipleri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde takipli 83 akromegali hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar kolonoskopi bulgularına göre kolon polibi olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grupta demografik veriler, biyokimyasal ve hormonal değerlendirme sonuçları, MR görüntüleme ve patoloji verileri karşılaştırıldı. Kolon polibi olanlar ise kendi içlerinde tek ve birden fazla polibi olan hastalar ile polip boyutu 1polip) tespit edildi. Saptanan poliplerin %38,2'si adenomatöz, %60,1'i hiperplastik polip ve %1,6'i ise adenokanser idi. Polibi olan grupta ortalama hasta yaşı (58,65±12,15 yıl- 51,53±9,52 yıl; p=0,008) ve ortalama tanı yaşı (48,26±10,28 yıl- 41,04±10,40 yıl; p=0,003) polibi olmayan gruba göre daha yüksek saptandı. Tanıdan kolonoskopiye kadar geçen süre kolon polibi olanlarda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha kısa saptandı (13,68±21,86 ay - 30,9±42,74 ay; p=0,005). Belirlenen diğer parametrelerde anlamlı farklılık saptanmadı. Hipofiz adenom patolojisi densely granüler olarak tanımlanan hipofiz adenomlu hastalarda (%46,15), sparsely granüler adenomu (%53,85) olanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha az sayıda polip görüldüğü saptandı (p=0,035). Densely granüler hipofizer adenomu olan hastalarda kolonoskopide birden fazla polip olma durumu 1,6 kat daha az gözlendi. Polip boyutu < 5 mm altı olan grupta ortalama hasta yaşı daha yüksekti (58,74±11,14 yıl – 52,8±10,83 yıl; p=0,038). Tanıdan kolonoskopiye kadar geçen süre
Özet (Çeviri)
Objective: In acromegaly, the high levels of growth hormone (GH) and the consequent high insulin-like growth factor-1 (IGF-1) trigger increase cell growth, leading to an increased risk of neoplastic events. Since acromegalic patients have been observed to have a higher risk of developing colon polyps and colon cancer compared to the general population, follow-up and treatment guidelines for acromegaly recommend periodic screening of these patients. The aim of our study is to identify predictive factors influencing the development of colon polyps in acromegaly patients followed at our Endocrinology and Metabolism Clinic and to examine the effect of metformin, which has recently gained attention for its antineoplastic effects, on colon polyps. Materials and Methods: In this study, data from 83 acromegaly patients under follow-up at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital's Endocrinology and Metabolism Clinic were retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups based on colonoscopy findings: those with colon polyps and those without colon polyps. Demographic data, biochemical and hormonal evaluation results, MRI imaging, and pathology data were compared between these two groups. Among patients with colon polyps, two separate groups were examined: those with a single polyp and those with multiple polyps, as well as those with polyp size 1 polyp). Of the detected polyps, 38.2% were adenomatous, 60.1% were hyperplastic polyps, and 1.6% were adenocarcinoma. The patient group with polyps had a higher age (58.65±12.15 years vs. 51.53±9.52 years; p=0.008) and age at diagnosis (48.26±10.28 years vs. 41.04±10.40 years; p=0.003) compared to the group without polyps. The time from diagnosis to colonoscopy was significantly shorter in those with colon polyps (13.68±21.86 months vs. 30.9±42.74 months; p=0.005). No significant differences were found in other identified parameters. Patients with densely granulated pituitary adenoma had fewer polyps (46.15%) compared to those with sparsely granulated adenoma (53.85%) (p=0.035). The presence of multiple polyps during colonoscopy was 1.6 times less frequent in patients with densely granulated pituitary adenoma In the group with polyps measuring