Interactions between organizational spirituality, leadership styles, employee well-being and the moderating role of organizational trust: A research on Kosovar employees
Örgütsel maneviyat, liderlik tarzı, işgörenlerin iyi oluşu ve örgütsel güvenin düzenleyici rolü arasindaki etkileşim: Kosovalı çalışanlar üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 803565
  2. Yazar: KUJTİM HAMELI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel maneviyat, liderlik tarzları ve işgörenlerin iyi oluşu arasındaki etkileşim, bu ilişkilerde örgütsel güvenin düzenleyici rolüne odaklanarak incelemektir. Bu kapsamda veriler anket aracılığıyla nicel araştırma yöntemi benimsenerek elde edilmiş ve toplam 739 Kosovalı çalışan anket çalışmasına katılmıştır. Veriler yapısal eşitlik modeli (YEM) çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmada elde edinilen bulgular, örgütsel maneviyatın işe bağlılığı olumlu etkilediğini ve mesleki tükenmeyi olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, dönüşümcü ve işlemci liderlik tarzlarının işe bağlılığı olumlu etkilediğini ve mesleki tükenme olumsuz etkilediğini göstermiştir. YEM sonuçları, örgütsel güvenin örgütsel maneviyat işgören iyi oluşu boyutları arasındaki ilişkiyi düzenlemediğini göstermiştir. Bununla birlikte, örgütsel güven, dönüşümcü ve işlemci liderlik tarzlarının olumlu etkileri ve işgören iyi oluşu boyutlarını arasındaki ilişkiyi düzenlemektedir. Ayrıca, çoklu grup yapısal eşitlik modellemesi ile düzenleyicilik analizi veriye uygulanmıştır. Araştırma modeli altı alt modele ayrılmıştır. Çoklu grup yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, örgütsel maneviyat ve işgören iyi oluşu arasındaki ilişkiye dair daha düşük ve daha yüksek örgütsel güvene sahip çalışanlar arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, daha düşük ve daha yüksek örgütsel güvene sahip çalışanlar arasında dönüşümcü liderlik ve işe bağlılık arasındaki ilişkide önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışma, yukarıda bahsedilen ilişkilerde örgütsel güvenin düzenleyici doğasına ilişkin yeni bir bakış açısı sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, işe bağlılık ve mesleki tükenme üzerinde dönüşümcü liderlik boyutunun önemli etkisine işaret etmektedir. Bununla birlikte, bu çalışma, rastgele olmayan örnekleme yöntemi ve yatay kesit çalışması gibi birkaç kısıtlamayı kabul etmektedir. Bulgular doğrultusunda çalışmanın sonuçları ve önerileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the interactions between organizational spirituality, leadership styles, and employee well-being, with a focus on the moderating role of organizational trust in these relationships. A quantitative research method was adopted through a survey to collect data on this topic, and a total of 739 Kosovar employees participated in the survey. The data were analyzed using a structural equation modeling (SEM) framework. The findings of this study revealed that organizational spirituality has a positive effect on work engagement and a negative effect on job burnout. Additionally, transformational and transactional leadership styles have a positive effect on work engagement and a negative effect on job burnout. The SEM results indicated that organizational trust does not moderate the relationship between organizational spirituality and employee well-being dimensions. However, organizational trust mediates the positive relationships of transformational and transactional leadership styles and employee well-being dimensions. In addition, a multi-group structural equation modeling with moderator analysis was applied to the data. The research model was divided into six sub-models. The results of multi-group structural equation modeling revealed that significant differences exist between employees with lower and higher organizational trust regarding the relationship between organizational spirituality and employee well-being. Significant differences also existed between employees with lower and higher organizational trust regarding the relationship between transformational leadership and work engagement. This study contributes to the literature by offering new insights into the mediating nature of organizational trust regarding the relationships mentioned above. Furthermore, it highlights the significant effect of transformational leadership dimensions on work engagement and job burnout. However, this study also acknowledges several limitations, including the non-random sampling method and the cross-sectional nature of the study. In the light of the findings, the implications of the study are discussed and recommendations for future studies are provided.