Schopenhauer'un ahlak felsefesinde merhamet
Mercy in Schopenhauer's moral philosophy
  1. Tez No: 803621
  2. Yazar: SENA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Schopenhauer'un ahlak felsefesini ve ahlak felsefesinin temeline yerleştirdiği merhamet düşüncesini içermektedir. Filozof için insan dünyaya geldiği ilk andan itibaren, bireyselleşmesinin bir sonucu olarak bencilce davranır. İnsan bencilliğini yok edemezse eğer, bütün canlıları kendisi için bir rakip olarak görüp onların acı çekmesi için çabalar. Bundan dolayı filozof, ahlakın temeli olarak gördüğü merhamet ile insanın acı ve ıstırabını yok edip diğer canlılara acı çektirmesinin önüne geçer. Merhamet, insanı içine düştüğü ıstırap ve bencillikten kurtararak erdemli davranmaya iter. İnsanı var oluşun aldatıcılığından kurtararak, bütün canlılara karşı insaflı ve adaletli davranmasını sağlayan duygu merhamettir. Çünkü insan, bütün canlılara karşı içinde bencilce duyguları barındırdığı zaman, merhamet hissedip ahlaki davranamaz. İnsanın davranışlarının ahlaki olabilmesi için, bencillikten uzak durması gerekir. Dolayısıyla insanın hem kendi cinsine hem de diğer canlılara karşı, ahlaki davranmasını sağlayan temel duygu merhamettir. Merhamet insanın, diğer canlılarla arasındaki duvarı yıkıp onların acısını hissetmesine neden olur. Çünkü içinde merhamet hissetmeyen insan, acımasızlaşır. Acımasızlık ise, insanı nefrete götürerek bencilce davranmasına sebep olur. Merhamet duygusu, insanın içinde sevgi oluşturarak, bütün canlılara karşı acımasızca davranılmasının önüne geçtiği için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study includes the thinking of the schopenhauer's moral philosophy and the idea of mercy placed on the basis of the morality philosophy. In addition, the concepts of Schopenhauer with morality and mercy were examined. The philosopher reveals the philosophy of the philosophy as the emergence of the end of the struggle between people and the emergence of mercy. From the first moment the human is to the world, it treats as a result of its individualization. If human selflessness cannot destroy, if you see all its creatures as an opponent to himself and efforts to suffer. Therefore, it is in front of the pity that the philosopher has seen as the basis of the moral and the human suffering is not suffering and suffering to other creatures. The mercy person pushes to treat virtuous by recovering suffering and selfishness in which it falls into. The feeling is merciful by recovering the human being, the feeling of persistent and justice against all living things. Because human is unless selfless feelings in all living creatures, mercy feels mercy and behave moral. In order for man's behavior to become moral, he needs to stay away from selfishness. Therefore, the basic feeling of human being against both their own genus and other living things is the basic feeling. Thanks to the mercy of human, the phenomenal may not have the ruthlessness of the world and treat all living things. The mercy causes people to destroy the wall between other creatures and to feel their pain. Because the person who doesn't feel mercy is cruel. The ruthlessness causes the man to act selfishly by taking the human to hate. The feeling of mercy is very important to prevent love in human being in front of all living creatures. Therefore, we aim to explain the understanding of Schopenhauer and the sense of mercy where the morality and moral understanding of the morality is related to the concept of the morality.