Q-tek değerli nötrosofik kümeler üzerinde VIKOR ile TOPSIS metodları ve onların uygulamaları
VIKOR and TOPSIS methods on q-single value neutrosophic sets and their applications
  1. Tez No: 803645
  2. Yazar: NİSA İREM TOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN, DOÇ. DR. VAKKAS ULUÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez beş bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde nötrosofik kümeler, Q-tek değerli nötrosofik kümeler, bulanık kümeler, sezgizel bulanık kümeler, nötrosofik esnek kümeler ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) nedir ve hangi metotlar kullanılır bunlara yer verildi. Genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde giriş bölümünde bahsettiğimiz kavramlarla ilgili tanımlar verildi ve özellikleri gözden geçirildi. Üçüncü bölümde ÇKKV metotlarına giriş yaptık, VIKOR ile TOPSIS metotlarının algoritmasına değindik ve bir şemayla bunu açıkladık. Dördüncü bölümde bu metotların daha açıklayıcı olması için bir örnek verip, uygulanabilirliğini gösterdik. Son olarak beşinci bölümde ise tezde elde edilen sonuçlara ve yeni çalışmalar için öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, which consists of the introduction, what are neutrophic sets, Q-single-valued neutrophic sets, fuzzy sets, intuitive fuzzy sets, neutrophic soft sets and Multi-Criteria Decision Making (MCDM) and which methods are used. In the second part, which includes general information, definitions of the concepts mentioned in the introduction part are given and their properties are reviewed. In the third chapter, we introduced the MCDM methods, touched on the algorithm of VIKOR and TOPSIS methods and explained it with a diagram. In the fourth chapter, we gave an example to make these methods more explanatory and showed their applicability. Finally, in the fifth chapter, the results obtained in the thesis and suggestions for new studies are given.