Experiences and interactions of domestic and international students in a foundation university
Bir vakıf üniversitesindeki yerel ve uluslararası öğrencilerin deneyimleri ve etkileşimleri
  1. Tez No: 803659
  2. Yazar: SEZİN TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, uluslararası öğrencilerden oluşan çokkültürlü öğrenci ortamının, kültürlerarası yeterlilik, etkileşim ve anlayış yoluyla öğrencilere eşitlikçi bir üniversite ortamı sunup sunmadığı bilgisine ulaşmak hedeflenmiştir. Bu amaçla, farklı öğrencilerin sosyal etkileşimleri ve deneyimleri eleştirel çok kültürlülük bağlamında incelenmiş, öğrencilerin farklı külterlerden olan bireylerle etkileşimleri ve deneyimleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma Ankara ilindeki bir vakıf üniversitesinde 10 yerel 10 uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Çok uluslu öğrenci ortamını analiz eden pek çok çalışma genellikle sadece bir öğrenci grubunu, ve özellikle de uluslararası öğrenci grubunu çalışmıştır. Bu çalışma hem yerel hem de uluslararası öğrencilerin etkileşimlerini ve deneyimlerini çalışan birkaç çalışmadan biridir. Bu sayede çalışmacı, farklı kültürlere sahip öğrencilerin deneyimlerini çalışabilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, sadece rakamsal bir çeşitliliğin anlamlı bir etkileşime yol açmadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın sonucunda, bazı yerel öğrencilerin İngilizce yeterliliğinin zayıf olması ve farklı kültürlerden gelen öğrencilerle yeterince etkileşimlerinin olmaması sebepleriyle kültürler arası yeterliliklerinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum ayrıca dışlanma, ön yargı ve ayrımcılık gibi problemlere de yol açmaktadır. Ayrıca çalışma, bazı yerel öğrencilerin uluslararası öğrencilerin kültürlerini öğrnmeye değer görmediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the purpose of finding out whether having a multicultural environment in terms of international diversity in the student body empowers students in order to have an equitable environment that ensures intercultural competence, intercultural interaction and understanding in a university. In this regard, social interactions and experiences of students were analyzed in order to understand university students' experiences and interactions with individuals from various cultures in the context of critical multicultural education. The study was conducted in a foundation university in Ankara, Turkiye and the participants were chosen from 10 domestic and 10 international students having studied in their faculties for at least two semesters. While studying the experiences and interactions of an international student body, most studies focus on only one party, which is mostly international students. This study is one of the few studies that focus on experiences and interactions of both domestic and international students. This provided the researcher with a chance to analyze various experiences students coming from various cultures have. The results of this study show that numerical diversity in student body is not an indicator of meaningful intercultural experience. The findings also demonstrated that some domestic students do not have intercultural competency since they are not competent enough in English language and since they do not usually interact with individuals from different cultures. This results in problems such as exclusion, prejudice and discriminatory behaviors. Moreover, this study demonstrated that some domestic students do not think the cultures of their international peers are worth learning.