Sigara içme durumları ve cinsiyetlere göre eşlerin sigara içme konusunda birbirlerine gösterdikleri destek düzeyi
Level of support shown by spouses for smoking to EACH other by smoking status and gender
- Tez No: 803660
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada sigara içme durumlarına göre eşlerin bırakma konusunda verdikleri destek düzeyi, bu desteğin evlilik uyumu ile ilişkisini ve bırakma kararına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma evrenini 1 Ocak 2023 ve 1 Nisan 2023 tarihleri arasında başvurmuş olan, evli ve sigara içen 222 kişi oluşturmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde hastaların sosyodemografik bilgileri ile sigara içme ve bırakmaya yönelik tutumlarını belirten sorular bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümü Fagerström Bağımlılık Testini, üçüncü bölümü PIQ (Partner Interaction Questionnaire) Ölçeğini ve son olarak Evlilik Uyum Ölçeğini içermektedir. Bulgular: Çalışmaya katılanların %51,70'i (119) erkekti, yaş ortalaması 39,44±11,19'du.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the level of support given by spouses for quitting according to their smoking status, the relationship of this support with marital adjustment and its effect on the decision to quit. Materıals and methods: The population of the research consists of 222 smokers, married, between January 1, 2023 and April 1, 2023. In the first part of the questionnaire, there are questions about the sociodemographic information of the patients and their attitudes towards smoking and quitting. The second part of the questionnaire includes the Fagerström Addiction Test, the third part includes the PIQ (Partner Interaction Questionnaire) Scale and finally the Marriage Adjustment Scale. Results: 51.70% (119) of the participants in the study were men, the mean age was 39.44±11.19 years.